15
A. Rogan
17
K. Wilson
16
D. Campbell
Osiem na jedenaście. Tak można spuentować wiedzę na temat polskich zawodników, jaką mieli realizatorzy telewizyjnej transmisji. Najwięcej uwag do planszy ze składem powinni mieć Józef Wandzik, Damian Łukasik i Ryszard Tarasiewicz.
Debiut miał jak ze snu. Pierwszy mecz w reprezentacji i to od razu w finałach mistrzostw świata. Irlandia Północna rozpoczęła mundial w Hiszpanii od bezbramkowego remisu z Jugosławią, a w środkowej linii biegał dobrze zbudowany „dzieciak”. Po tym spotkaniu Norman Whiteside trafił na czołówki wszystkich sportowych gazet świata. Nie zagrał wprawdzie wybitnego spotkania, ale i tak przeszedł do annałów mundiali. W dniu starcia z Jugosławią miał bowiem 17 lat i 41 dni. W ten sposób został najmłodszym piłkarzem w historii MŚ. Wyprzedził w tym zestawieniu samego króla futbolu. Słynny Brazylijczyk Pelé na mundialu w Szwecji (1958) miał dokładnie 17 lat i 135 dni. Do dziś nikt nie poprawił rekordu Whiteside'a.
„Nie do mnie należy ocena, ale osobiście duże wrażenie zrobiła na mnie postawa Zbigniewa Bońka. Zawodnik Romy imponował przeglądem sytuacji, rozwagą, umiejętnością kierownia kolegami z defensywy, a ponadto często chodził do przodu, inicjując akcje zaczepne biało-czerwonych". Tak po meczu z Irlandią Północną powiedział w rozmowie ze „Sportem” szef polskiej ekipy Jerzy Przygodzki. Ale Boniek w kadrze więcej już nie zagrał. A kilka miesięcy
po meczu w Belfaście zakończył karierę. Jego reprezentacyjny licznik zatrzymał się na 80 meczach i 24 golach. Co ciekawe „Zibi” ostatni mecz w reprezentacji rozegrał prawie dokładnie dwanaście lat od debiutu.
Razem ze Zbigniewem Bońkiem reprezentacyjną przygodę zakończył w Belfaście Jan Karaś. Obaj piłkarze występowali wspólnie m. in. na meksykańskim mundialu (1986). W meczu 1/8 finału z Brazylią (0:4) Karaś popisał się kapitalnym strzałem w poprzeczkę. Pomocnik Legii Warszawa rozegrał w drużynie narodowej 16 spotkań i strzelił jednego gola.
► Drugi mecz reprezentacji rozegrany na terytorium Irlandii Północnej, drugi w Belfaście i drugi na Windsor Park
► Trzeci mecz reprezentacji przeciwko Irlandii Północnej i trzeci bez wygranej, pierwszy remis po dwóch porażkach
► Po tym spotkaniu bilans marcowych meczów reprezentacji ze zdobytą i ze straconą bramką jak również bez zdobytej i bez straconej bramki był równy – odpowiednio 12-12 i 4-4
► Drugi mecz reprezentacji rozegrany 23 marca, drugi bez porażki i drugi ze straconą dokładnie jedną bramką
► Zagrało 14 zawodników z 8 klubów (czterech z Legii Warszawa)
► Pierwsza w historii bramka strzelona reprezentacji Irlandii Północnej
► Debiut Jacka Ziobera w reprezentacji
► Jubileuszowy, a zarazem pożegnalny, 80. występ Zbigniewa Bońka w reprezentacji
► 20. gol stracony przez reprezentację w marcu
► 420. bramka strzelona przez reprezentację poza granicami kraju
► 140. mecz reprezentacji ze zdobytą bramką rozegrany poza granicami kraju
► 220. wyjazdowy mecz reprezentacji
► 180. wyjazdowy mecz reprezentacji ze straconą bramką
► 240. występ w reprezentacji zawodnika o imieniu Józef (Wandzik)
► 90. występ w reprezentacji zawodnika o imieniu Dariusz (Kubicki, Wdowczyk lub Dziekanowski – wszyscy trzej zagrali od początku meczu)
► 110. występ w reprezentacji zawodnika o imieniu Ryszard (Tarasiewicz lub Komornicki – obaj zagrali od początku meczu)
► 10. występ w reprezentacji zawodnika o imieniu Wiesław (Cisek)
► Po raz 10. AS Roma „dała” reprezentanta Polski (Zbigniew Boniek)
► Po raz 350. ŁKS Łódź „dał” reprezentanta Polski (Jacek Ziober)
► Po raz 260. w reprezentacji zagrał zawodnik, występujący na co dzień w Widzewie Łódź (Wiesław Cisek)