![Herb Inter Mediolan 1999-2007](https://cdn.laczynaspilka.pl/cms2/prod/sites/default/files/2023-06/herb-inter-mediolan-1999-2007.png)
Kolejny wielki rywal na drodze Białej Gwiazdy. Po tym jak w decydującej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów, zespół prowadzony przez Franciszka Smudę został wyeliminowany przez Barcelonę (3:4 u siebie, 0:1 na wyjeździe), w drugiej rundzie Pucharu UEFA (po wyeliminowaniu chorwackiego Hajduka Split) Wiśle przyszło mierzyć się z jedną z najbardziej utytułowanych ekip Serie A. Inter, co prawda w walce o Champions League, musiał ustąpić Romie, Juventusowi, Lazio i Parmie, ale i tak 5. drużyna włoskiej ekstraklasy miała w swoich szeregach wielu znakomitych piłkarzy. W pierwszym spotkaniu (rozegranym nietypowo w Trieście) gościom sił i umiejętności do utrzymania bezbramkowego wyniku starczyło na niewiele ponad godzinę. Później na murawie przeważali gospodarze, którzy zasłużenie wypracowali sobie dwubramkową zaliczkę przed wyprawą do Krakowa.
Ponieważ Inter otrzymał karę za kibicowskie wybryki, pierwszy mecz rozgrywano nie na San Siro, lecz w Trieście. Jak wyliczyli dziennikarze, różnica wartości obu drużyn wynosiła – bagatela – 187 milionów dolarów. Wystarczyło spojrzeć na listę nieobecnych przed pierwszym meczem. W Wiśle nie mógł zagrać Kamil Kosowski. W Interze wyliczanka była bardziej imponująca: Brazylijczyk Ronaldo, Włoch Christian Vieri, Turek Hakan Şükür, Włoch Marco Materazzi, Portugalczyk Sergio Conceição, Włoch Cristiano Zanetti i Urugwajczyk Álvaro Recoba…
24
V. Greško
18
S. Dalmat
33
E. Belözoğlu
W Trieście nie mogło zabraknąć oczywiście kibiców Białej Gwiazdy, którzy za swoją drużyną konsekwentnie przemierzali Europę.
Graliśmy dzisiaj z naprawdę dobrą drużyną. Musieliśmy stosować pressing, żeby zdobywać teren. Jeśli mam oceniać swój zespół, to ogólnie rozegraliśmy niezłe spotkanie, chociaż trochę zbyt długo musieliśmy czekać na pierwszego gola. Nie chcę szczegółowo oceniać pracy sędziego. To jest Irlandczyk. Widocznie na Wyspach Brytyjskich tak się gwiżdże. Uważam, że arbiter nie krzywdził żadnej ze stron. Jeśli się mylił to zarówno na korzyść Wisły jak i mojego zespołu.
Do utraty pierwszego gola dobrze radziliśmy sobie w obronie. Niestety indywidualny błąd Szymkowiaka przyniósł prowadzenie Interowi. Gdyby bezbramkowy rezultat utrzymał się dłużej, to można by myśleć o „dowiezieniu” go do samego końca. To już pewna tradycja, że przegrywam z włoskimi zespołami. Trudno się jednak dziwić. Oni mają gwiazdy światowego formatu, a my dysponujemy jedynie krajowym składem. Nie znaczy to oczywiście, że nie mamy szans w rewanżu. Uważam, że jeszcze nie wszystko stracone. Nie chcę natomiast bawić się w procentową ocenę szans.
Potencjał ofensywny zespołu z Mediolanu był w tym czasie imponujący. Dość powiedzieć, że to właśnie w Interze rozbłysła gwiazda zaledwie 19-letniego wówczas Adriano. Bohaterem meczu z Wisłą został jednak nie Brazylijczyk, a jego partner z linii ataku. Mohamed Kallon zdobył obie bramki, z których druga była wyjątkowej urody (przy pierwszej znajdował się na pozycji spalonej, czego nie zauważyli sędziowie). Urodzony w Sierra Leone zawodnik dobrze wprowadził się ponownie do zespołu z San Siro, z którym wcześniej był związany w latach 1995-99, ale ten czas spędził na wypożyczeniu do innych klubów. W Trieście nie był stanie powstrzymać go ani wracający po kontuzji Grzegorz Kaliciak, ani pozostali defensorzy Białej Gwiazdy.
► 615. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach
► 246. mecz klubu z Polski w Pucharze UEFA
► 11. mecz Wisły w 1/32 finału europejskich pucharów
► 41. mecz Wisły w europejskich pucharach
► 23. mecz Wisły w Pucharze UEFA
► 440. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach ze straconą minimum 1 bramką
► 250. wyjazdowy mecz polskiego klubu w europejskich pucharach ze straconą minimum 1 bramką
► 103. mecz polskiego klubu w 1/32 finału europejskich pucharów bez wygranej i 103. bez remisu
► 11. wyjazdowa porażka polskiego klubu w Pucharze UEFA w rozmiarze 0:2
► 11. wyjazdowa porażka polskiego klubu w meczu 1/32 finału Pucharu UEFA różnicą 2 bramek
► 60. wyjazdowy mecz polskiego klubu w 1/32 finału europejskich pucharów bez zdobytej bramki
► 10. mecz Wisły w europejskich pucharach bez zdobytej bramki
► 10. wyjazdowy mecz Wisły w Pucharze UEFA bez wygranej
► 10. wyjazdowa porażka Wisły w Pucharze UEFA
► Piąty wyjazdowy mecz Wisły w 1/32 finału europejskich pucharów (na 6 wszystkich) bez zwycięstwa, piąty (w tym przypadku kolejny) bez remisu i piąty ze stracona minimum 1 bramką
► Czwarty wyjazdowy mecz Wisły w 1/32 finału Pucharu UEFA bez wygranej, czwarty (w tym przypadku kolejny) bez remisu i czwarty ze straconą minimum 1 bramką
► Drugi gol dla Interu był bramką nr 190 straconą przez polskie kluby w meczach 1/32 finału Pucharu UEFA
► Dziewiąta kolejna porażka polskiego klubu w wyjazdowym meczu 1/32 finału europejskich pucharów (wyśrubowany rekord)
► Czwarta kolejna porażka Wisły w meczu 1/32 finału europejskich pucharów (wyśrubowany rekord)
► Piąty kolejny mecz Wisły w 1/32 finału europejskich pucharów bez wygranej (wyśrubowany rekord)
► Trzeci kolejny wyjazdowy mecz Wisły w 1/32 finału europejskich pucharów bez zdobytej bramki (pobity rekord)
► 77. mecz polskiego klubu w Pucharze UEFA bez zdobytej bramki
► 240. wyjazdowy mecz polskiego klubu w europejskich pucharach bez wygranej
► 30. wyjazdowa porażka polskiego klubu w europejskich pucharach w rozmiarze 0:2
► 99. wyjazdowy mecz polskiego klubu w Pucharze UEFA bez zwycięstwa
► 50. wyjazdowy mecz polskiego klubu w Pucharze UEFA bez strzelonej bramki
► 50. wyjazdowy mecz polskiego klubu w 1/32 finału Pucharu UEFA bez wygranej
► 88. mecz polskiego klubu w 1/32 finału Pucharu UEFA bez wygranej
► 80. mecz polskiego klubu w 1/32 finału Pucharu UEFA bez remisu
► 20. porażka polskiego klubu w 1/32 finału europejskich pucharów różnicą 2 bramek
► 20. wyjazdowa porażka polskiego klubu w Pucharze UEFA różnicą 2 bramek
► Drugi gol dla Interu był bramką nr 10 straconą przez Wisłę w wyjazdowych meczach 1/32 finału europejskich pucharów