Bolesny powrót do europejskiej elity. Reprezentacja Polski do lat 17 po równo dekadzie znów zagrała w mistrzostwach Starego Kontynentu. Jej poprzedni występ – w 2012 roku pod wodzą Marcina Dorny – zakończył się sporym sukcesem, ponieważ biało-czerwoni udział w turnieju w Słowenii zakończyli w półfinale. Od tego czasu zmienił się jednak format rozrywek (zwiększono liczbę uczestników z 8 do 16 zespołów), dlatego powtórzenie tego rezultatu byłoby dużą niespodzianką. Mimo, że zespół prowadzony przez Dariusza Gęsiora do faworytów nie należał, nasi młodzi piłkarze z pewnością nie spodziewali się aż tak dotkliwej lekcji, jaką dostali na inaugurację zmagań w Izraelu od Francuzów. Jedyne co im pozostało po pięciobramkowej porażce, to postarać odbudować się psychicznie, żeby z czystą głową podejść do kolejnego spotkania z równie wymagającą reprezentacją Holandii.
18
A. Aiki
15
E. Zidane
6
W. Zaire-Emery
9
M. Tel
20
A. Kabamba
Reprezentacja Polski do lat 17 przed meczem z Francją. W górnym rzędzie od lewej: Bartosz Tomaszewski (kapitan), Antoni Mikułko, Miłosz Kurzydłowski, Kacper Terlecki, Konrad Magnuszewski, Dawid Tkacz. W dolnym rzędzie od lewej: Oliwier Sławiński, Tommaso Guercio, Jakub Staniszewski, Marcel Kalemba, Jakub Lewicki.
To zdecydowanie nie był dzień Polaków. Uważam, że między naszymi zespołami nie ma aż tak dużej różnicy, na jaką wskazuje wynik meczu. My też wiemy, jak to jest przegrać wysoko. W kwietniu Hiszpanie ograli nas 4:1.
Są takie momenty, w których nie trzeba nic mówić, a i tak wszystko wiadomo. To jeden z nich. Przez rok pracowaliśmy ciężko na to, aby tutaj być.
Poprzednie dwie edycje mistrzostw Europy do lat 17 (w 2020 roku w Estonii i w 2021 na Cyprze) zostały odwołane z powodu pandemii COVID-19. Tym razem organizację powierzono Izraelowi, który młodych piłkarzy (wówczas jeszcze w kategorii U16) gościł 22 lata wcześniej.
Różnicę poziomów na stadionie w Ramat Gan było widać nie tylko w porównaniu obu zespołów, ale również patrząc na umiejętności indywidualne poszczególnych piłkarzy. Na tle Trójkolorowych stosunkowo korzystnie wypadł Drachal. Zawodnik Escoli Varsovii pojawił się na boisku po przerwie, nie brakowało mu ambicji i zaangażowania. I co najważniejsze, to on uratował honor biało-czerwonych, wykorzystując fatalny błąd bramkarza rywali. Doué z kolei „ustawił” mecz już w pierwszym kwadransie. Ofensywny pomocnik Stade Rennais pokazał, że mimo młodego wieku miał dobrze ułożoną nogę i pokonał Antoniego Mikułkę strzałami z rzutów karnego i wolnego.
Biało-Czerwoni od samego początku poniedziałkowego spotkania na stadionie Ramat Gan ustępowali dwukrotnym mistrzom Europy w tej kategorii wiekowej co najmniej o klasę. W 15. minucie było już 0:2 i Polacy kompletnie zaprzestali mocnej walki.
Podopieczni Gęsiora bramki tracili po prostych błędach, a sami mieli duże problemy z wypracowaniem pozycji strzeleckiej. Francuzi przez cały mecz grali z dużą pewnością siebie, umiejętnie wykorzystując lepsze wyszkolenie techniczne. Jedynego gola dla reprezentacji Polski, po kontrze, w 74. minucie zdobył rezerwowy Dawid Drachal.
Teraz starcie z Holandią, a więc złotymi medalistami z 2019 roku. Trudno spodziewać się łatwiejszego wyzwania.
► 199. mecz reprezentacji w ME U17 (eliminacje + finały)
► 110. mecz reprezentacji w ME U17 (eliminacje + finały) bez wygranej
► 50. mecz reprezentacji w ME U17 (eliminacje + finały) na neutralnym gruncie bez wygranej
► 30. mecz reprezentacji w finałach ME U17 rozegrany na neutralnym boisku bez remisu
► 25. mecz reprezentacji w finałach ME U17 rozegrany na neutralnym gruncie ze zdobytą bramką
► 310. gol strzelony przez reprezentację w ME U17 (eliminacje + finały)
► Pierwszy mecz reprezentacji w ME U17 (eliminacje + finały) na neutralnym gruncie ze straconymi dokładnie 6 bramkami a zarazem pierwsza porażka w rozmiarze 1:6
► Po raz czwarty w historii druga co do różnicy bramek najwyższa porażka reprezentacji w ME U17 (eliminacje + finały)
► Druga w historii porażka reprezentacji w ME U17 (eliminacje + finały) w rozmiarze 1:6, 39 lat wcześniej identyczna porażka w Mińsku z ZSRR w eliminacjach ME U16 (zastąpionych w roku 2001 przez ME U17)
► Pierwszy gol dla Francji był bramką nr 100 straconą przez reprezentację w ME U17 (eliminacje + finały) w meczach na neutralnym gruncie
► Drugi gol dla Francji był bramką nr 60 straconą przez reprezentację w finałach ME U17
► Ostatni gol dla Francji był bramką nr 60 straconą przez reprezentację w finałach ME U17 w meczach rozegranych na neutralnym gruncie