W historii Polski mieliśmy wiele książęcych rodów. Poniatowscy, Radziwiłłowie, Koniecpolscy czy Lubomirscy to tylko niektóre z nich. W tym zacnym gronie próżno było szukać rodu Woźniaków. Po meczu w Paryżu sytuacja uległa zmianie. Andrzej Woźniak rozegrał fantastyczne zawody przeciwko Francuzom. Dzięki postawie naszego bramkarza biało-czerwoni przywieźli z trudnego terenu jeden punkt, a niewiele zabrakło, by wrócili z trzema. Polaka okrzyknięto po spotkaniu mianem „Księcia Paryża”. Tytuł zobowiązywał. Woźniak otrzymał go bowiem na Parc des Princes czyli... Parku Książąt. Złotymi zgłoskami zapisał się na paryskim obiekcie także Andrzej Juskowiak, który jako pierwszy w el. Euro 96 pokonał Bernarda Lamę. „Jusko” był autorem 950. gola w historii oficjalnych spotkań rozegranych przez biało-czerwonych..
14
R. Pedros
12
C. Karembeu
15
Y. Djorkaeff
Reprezentacja Polski przed meczem z Francją w eliminacjach Euro 1996. W górnym rzędzie od lewej: Tomasz Iwan, Andrzej Juskowiak, Jacek Zieliński, Tomasz Łapiński, Andrzej Woźniak, Tomasz Wałdoch. W dolnym rzędzie od lewej: Wojciech Kowalczyk, Marek Koźmiński, Piotr Świerczewski, Roman Kosecki, Piotr Nowak.
Wreszcie dostał szansę. Już wydawało się, że nigdy jej nie dostanie. Kiedy z nim rozmawiałem, mówił: „Wie pan, ciągle jestem drugi. Ale nie tracę nadziei”. No i dziś spełniły się te marzenia Andrzeja Woźniaka.
Teraz szansa przed Juskowiakiem! Spóźnił się tam Leboeuf, Juskowiak na wysokości pola karnego, ostry kąt! Gooool! Ach, ach, ach! To jest ta kontra, o której marzyliśmy! Brawo, panie Andrzeju!
Próbowali Zinédine Zidane, Christophe Dugarry, Vincent Guérin czy z karnego Bixente Lizarazu, ale to dopiero jemu udało się pokonać Andrzeja Woźniaka. Zawodnik, który na początku lipca 1995 zasilił szeregi miejscowego PSG, wszedł na boisko w 70. minucie. W końcówce popisał się precyzyjnym uderzeniem z rzutu wolnego, po którym polski bramkarz musiał wyciągać piłkę z siatki. Youri Djorkaeff rozegrał 82 mecze w barwach Francji. Strzelił 28 goli. Z kadrą pożegnał się po MŚ w 2002 roku. Warto wspomnieć, że jest on synem byłego reprezentanta Francji Jeana Djorkaeffa, mającego korzenie kałmucko-polskie. Matka Youriego to z kolei Ormianka.
„Książę Paryża” – kto nie słyszał tego określenia w kontekście naszego bramkarza? Mecz z Francją w Parku Książąt był najlepszym spotkaniem w reprezentacyjnej karierze golkipera łódzkiego Widzewa. Bronił w nieprawdopodobnych sytuacjach. Nie dał się zaskoczyć nawet z rzutu karnego, kiedy świetnie wyczuł intencje strzelca Bixente Lizarazu, a także poradził sobie z dobitką Vincenta Guérina. Skapitulował dopiero po strzale z wolnego Djorkaeffa. Trener Henryk Apostel miał nosa, że w starciu z Trójkolorowymi postawił właśnie na – dotychczas rezerwowego – Woźniaka. Do końca eliminacji Euro 96 „Książę Paryża”nie oddał już miejsca między słupkami.
► Trzynasty mecz reprezentacji przeciwko Francji, bilans 3-4-6, bramki 16-25
► 130. remis reprezentacji w historii
► 80. mecz reprezentacji ze straconą bramką w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie
► 10. wyjazdowy remis reprezentacji w eliminacjach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie
► Trzeci kolejny mecz reprezentacji w Paryżu bez porażki
► 20. wyjazdowy mecz reprezentacji rozegrany w sierpniu
► 140. mecz reprezentacji w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych wyjazdowych meczów bez zwycięstwa (6) w eliminacjach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie
► Pierwszy w historii mecz reprezentacji rozegrany 16 sierpnia
► Debiut Tomasza Iwana w reprezentacji
► Po raz pierwszy w reprezentacji zagrał zawodnik występujący na co dzień w greckim klubie Olympiakos Pireus (Andrzej Juskowiak)
► Roman Kosecki pierwszym piłkarzem, który bronił narodowych barw jako zawodnik czterech klubów zagranicznych (tym razem francuskie FC Nantes)
► Roman Kosecki jest pierwszym zawodnikiem, który zagrał przeciwko trzem reprezentacjom krajów, których kluby reprezentował (Turcja, Hiszpania i Francja)
► Zagrało 14 zawodników z 12 klubów (trzech z Widzewa)
► Tomasz Łapiński siódmym reprezentantem Polski w historii, który obejrzał czerwoną kartkę
► Ósmy gol Andrzeja Juskowiaka w 15. występie w reprezentacji (średnia powyżej 0,5 bramki na mecz)
► Tomasz Iwan drugim reprezentantem z debiutem jako zawodnik klubu zagranicznego