Miała być tequila w Bełchatowie, a skończyło się na Finlandii w Pietarsaari. Z powodu strajku czołowych piłkarzy z kraju Azteków nie doszło do planowanego starcia towarzyskiego z reprezentacją Meksyku, prowadzoną przez słynnego Césara Luisa Menottiego. Udało się za to rozegrać wyjazdowe spotkanie z Finami. Dla biało-czerwonych był to jubileuszowy mecz nr 500 w oficjalnych kronikach. Konfrontacja z ekipą Suomi odbyła się 2,5 tygodnia po igrzyskach olimpijskich w Barcelonie, na których polska drużyna do lat 23 wywalczyła srebrny medal. Wbrew woli Wojciecha Kowalczyka, który po powrocie ze stolicy Katalonii domagał się „zmiany szyldu” i „dalszej jazdy” młodzieżowców, ale już w pierwszej reprezentacji, nie doszło do rewolucji w kadrze Andrzeja Strejlaua. Selekcjoner nie uległ presji i nie wymienił całego składu. Zastosował mieszankę doświadczenia z młodością. W meczu z Finlandią zagrało pięciu medalistów z kadry z igrzysk w Barcelonie.
13
J. Turunen
14
S. Laaksonen
17
J. Vanhala
► Uwaga: zarówno Józef Wandzik, jak i Jarosław Bako zagrali w koszulce z numerem 1.
Józef Młynarczyk (w środku) po raz pierwszy zasiadł obok selekcjonera Andrzeja Strejlaua w roli jego asystenta. Do obowiązków medalisty MŚ 1982 należało trenowanie bramkarzy. Pierwszy z prawej kierownik reprezentacji Tadeusz Obliński.
W ostatniej akcji meczu tylko znakomita interwencja Jarosława Baki uchroniła polski zespół od porażki. Nasz bramkarz wygrał pojedynek z Jarim Vanhalą.
Na kameralnym obiekcie w liczącym zaledwie 20 tysięcy mieszkańców Pietarsaari nie dało się pomieścić wszystkich zainteresowanych obejrzeniem meczu na żywo. Niektórzy musieli uciekać się do oglądania spotkania w niecodziennych warunkach, jak np. ten kibic, który popisy piłkarzy obserwował... siedząc na dachu.
Napastnik reprezentacji Finlandii był dla naszej defensywy istnym utrapieniem. Bez wątpienia należał do najgroźniejszych zawodników w ekipie rywali. Najlepszą sytuację do strzelenia gola miał w drugiej połowie, kiedy przelobował Jarosława Bakę, ale... na nasze szczęście trafił w poprzeczkę. Paatelainen był jednym z najlepszych fińskich napastników lat 80. (piłkarz roku 1988 w Finlandii) i 90. W drużynie narodowej rozegrał 70 meczów i zdobył 18 bramek. Największą karierę zrobił na szkockich boiskach. Strzelał gole dla Dundee United, Aberdeen, Hibernianu Edynburg, St. Johnstone i St. Mirren. Reprezentował też barwy dwóch angielskich drużyn: Boltonu i Wolverhampton Wanderers. Po zakończeniu kariery został trenerem. W latach 2011-15 był selekcjonerem kadry Finlandii.
Dla świeżo upieczonego wicemistrza olimpijskiego z Barcelony był to debiut w dorosłej reprezentacji Polski. Popularny „Łapa” został od razu rzucony na głęboką wodę. Przeciwko Finlandii rozegrał 90 minut. „Nigdy nie mówiłem, że nie interesuje mnie pierwsza reprezentacja. Mówiłem tylko, że najważniejszym dla mnie celem są igrzyska i dlatego pragnę się skupić na drużynie olimpijskiej. Teraz z radością powitałem powołanie do kadry trenera Strejlaua. Nie chcę oceniać swego występu, nie lubię tego robić” – mówił po spotkaniu dziennikarzom tygodnika „Piłka Nożna”. Mecz z Finami nie był może najlepszym w jego wykonaniu (zanotował kilka niecelnych podań rozpoczynających akcje z naszej połowy), ale jedna z jego interwencji w drugiej części spotkania zapobiegła utracie bramki przez biało-czerwonych.
► W statystykach dominująca cyfra to trójka: 13. mecz rozegrany na terytorium Finlandii, Pietarsaari 133. miastem zagranicznym i 153. miastem w ogóle goszczącym reprezentację i 423. mecz biało-czerwonych rozegrany na terytorium Europy
► Po raz 24. Finlandia przeciwnikiem reprezentacji, bilans: 19-4-1, bramki: 67-23
► Czwarty mecz reprezentacji rozegrany 26 sierpnia i pierwszy remis w tym dniu
► 180. występ w reprezentacji zawodnika o imieniu Dariusz (Adamczuk)
► Po raz 200. Lech Poznań „dał” reprezentanta Polski – to jeden z trójki Marek Rzepka, Jerzy Brzęczek i Jerzy Podbrożny (wszyscy zagrali od początku meczu)
► Po raz 10. angielski klub FC Everton „dał” reprezentanta Polski (Robert Warzycha)
► Oficjalny mecz nr 500 reprezentacji w historii
► Wszystkie dotychczasowe jubileuszowe mecze reprezentacji (100, 200 itd.) rozegrane zostały na wyjeździe
► Po raz pierwszy reprezentacja zagrała w fińskim mieście Pietarsaari
► Pierwszy bezbramkowy remis w meczu przeciwko Finlandii
► Debiut Tomasza Łapińskiego w reprezentacji
► Po raz pierwszy zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień we włoskim klubie Udinese Calcio (Piotr Czachowski)
► Po raz pierwszy zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w austriackim klubie FC Wacker Innsbruck (Andrzej Lesiak)
► Zagrało 15 zawodników z 11 klubów (czterech z Lecha Poznań)
► 10. występ Jarosława Araszkiewicza w reprezentacji