Przed odlotem do Kopenhagi trener Jacek Gmoch powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że postara się sprawić prezent klasie robotniczej z okazji Święta Pracy. Obietnicę spełnił. 1 maja 1977 roku biało-czerwoni odnieśli na wyjeździe efektowne zwycięstwo, a jego ojcem był Włodzimierz Lubański. Niewiele brakowało zresztą, by nie pojawił się na boisku, bo wówczas kluby nie miały obowiązku zwalniania zawodników na spotkania reprezentacji. Włodarze Lokeren, w którym grał, najpierw nie chcieli go puścić na mecz, ale ponieważ zależało im na przedłużeniu kończącego się kontraktu, ulegli jego namowom. Partia była dumna z piłkarzy. Pierwszy sekretarz KC PZPR Edward Gierek przesłał depeszę gratulacyjną na ręce kapitana Kazimierza Deyny.
13
L. Larsen
11
J. Sørensen
Kapitalna akcja! Bramkarz minął się z piłką, Lubański – gol, gol! I dwa jeden dla biało-czerwonych po 10 minutach gry drugiej części meczu na Idrætsparken w Kopenhadze. Oto Włodzimierz Lubański. 48 bramek! Jeszcze tylko dwie brakują do okrągłej cyfry pięćdziesiąt.
Jan Tomaszewski był jedną z wyróżniających się postaci meczu w Kopenhadze. Interwencji naszego bramkarza przygląda się Marek Dziuba.
Autor honorowego gola dla Danii nie wspomina tego meczu zbyt dobrze, ale akurat rok 1977 był najlepszym w jego piłkarskiej karierze. Najpierw sięgnął z Borussią Mönchengladbach po mistrzostwo Niemiec, a trzy tygodnie po spotkaniu z Polską zagrał w finale Pucharu Mistrzów, zdobywając w nim bramkę. W efekcie to właśnie jemu w 1977 roku przyznano Złotą Piłkę. Simonsen znalazł się na podium plebiscytu z takimi gwiazdami, jak Kevin Keegan i Michel Platini.
Powrót do reprezentacji Włodzimierza Lubańskiego po ponadtrzyletniej przerwie spowodowanej kontuzją więzadła krzyżowego w meczu z Anglią w Chorzowie nie był udany. W spotkaniu z Cyprem zjadły go nerwy i mimo wysokiego zwycięstwa nie wpisał się na listę strzelców. Kolejna potyczka w eliminacjach mistrzostw świata była jednak popisem starego wygi. Najpierw z zimną krwią wykorzystał świetne podanie Grzegorza Laty, a po przerwie ustalił wynik, główkując po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Henryka Kasperczaka.
Kolejny wspaniały sukces polskiego piłkarstwa! Proszę państwa, jakież spokojne lato przed naszą reprezentacją… Zwycięstwa, same zwycięstwa, a przecież eliminacje się jeszcze nie skończyły. Zwycięstwo z trudnym przeciwnikiem w Porto z Portugalią i tu w Danii na Idrætsparken, gdzie mimo wszystko faworytami byli gospodarze naszpikowani tymi różnymi zawodowcami grającymi na zachodzie Europy. Ale reprezentacja Polski jeszcze raz udowodniła wysoką dyscyplinę taktyczną, świetną grę w środku pola, wykorzystała bezbłędnie prawie wszystkie szanse, no a Włodzimierz Lubański swój 70. występ w reprezentacji ukoronował wspaniałymi dwiema bramkami.
► Szósty mecz reprezentacji rozegrany w Kopenhadze i drugie kolejne zwycięstwo – wcześniej 4 porażki
► Trzynasty, acz nie pechowy, mecz przeciwko Danii – bilans niekorzystny: 5-1-7, bramki 25-26
► Trzeci mecz reprezentacji rozegrany 1 maja i trzeci bez porażki, poprzednie dwa to bezbramkowe remisy
► 20. wygrana reprezentacji w rozmiarze 2:1
► 80. mecz reprezentacji w wielkich turniejach (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Dziewiąty mecz, w którym Włodzimierz Lubański (zagrał po raz 65.) strzelił 2 lub więcej bramek w reprezentacji
► 310. oficjalny mecz reprezentacji i 620. strzelona bramka (druga dla Polski) – średnia dokładnie 2 bramki na mecz
► 20. mecz reprezentacji ze straconą bramką w eliminacjach mistrzostw świata
► 40. zwycięstwo reprezentacji w wielkich turniejach (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 150. wyjazdowy mecz reprezentacji
► 25. mecz reprezentacji w eliminacjach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie
► 10. występ Henryka Wieczorka w reprezentacji
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych wyjazdowych meczów ze zdobytą bramką (3) w eliminacjach mistrzostw świata
► Pierwsza żółta kartka Zbigniewa Bońka w jego ósmym występie w reprezentacji
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów bez porażki (6) w eliminacjach mistrzostw świata
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze zdobytą bramką (6) w eliminacjach mistrzostw świata
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych wyjazdowych zwycięstw (2) w eliminacjach mistrzostw świata
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych wyjazdowych meczów bez porażki (3) w eliminacjach mistrzostw świata
► Zagrało 13 zawodników z 10 klubów (trzech ze Stali Mielec)
► Po tym spotkaniu bilans meczowy majowych meczów reprezentacji stał się idealnie równy: 18-18-18
► Po raz drugi wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych zwycięstw (3) w eliminacjach mistrzostw świata
► Po tym meczu bilans meczów w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ + ME + IO) ze zdobytą i ze straconą bramką jak również bez zdobytej i bez straconej bramki był równy: odpowiednio 40-40 i 17-17
► Po tym meczu bilans meczów w eliminacjach mistrzostw świata ze zdobytą i ze straconą bramką jak również bez zdobytej i bez straconej bramki był równy: odpowiednio 35-35 i 16-16