* W archiwum TVP nie zachowała się relacja z 1. połowy.
14
V. Kinier
13
S. Griga
12
T. Mičinec
15
M. Bílek
W 61. minucie gospodarze przekonali się, co znaczy w polskim slangu piłkarskim „spadający liść dębu”. Swoje popisowe uderzenie zaprezentował Ryszard Tarasiewicz.
Trzeci gol dla Czechosłowacji to efekt błędów popełnionych po kolei przez Wiesława Ciska, Czesława Jakołcewicza i Ryszarda Tarasiewicza. Wprowadzony na boisko kilkadziesiąt sekund wcześniej debiutant Michal Bílek znalazł się sam na sam z Józefem Wandzikiem i nie dał mu szans.
„Mecz w Bratysławie był okazją do pożegnania jednego z najbardziej zasłużonych czechosłowackich piłkarzy Zdenka Nehody. To on zdobył dla naszych południowych sąsiadów złoty i brązowy medal mistrzostw Europy. Reprezentował Stary Kontynent w pokazowym meczu przeciwko Włochom. Grał w TJ Gottwaldov i Dukli Praga, z którą w 1977 i 1979 zdobył mistrzostwo CSRS. Dwa razy był królem ligowych strzelców. Zagrał kilkanaście minut i poszedł do szatni. Ostatni raz” – relacjonowali dziennikarze „Piłki Nożnej”. Jego występ w tym spotkaniu był ewenementem, bo Nehoda, choć miał wówczas tylko 35 lat, od ponad roku nie grał zawodowo w piłkę. Mieszkał w Austrii, gdzie trenował zawodników amatorskiego klubu SC Amaliendorf. W pożegnalnym meczu miał na koszulce numer jedenaście i po tylu minutach opuścił boisko. Tym razem nie zdążył strzelić gola.
„By nie być posądzonym o niehumanitarne kopanie leżącego, nie będę rozwodził się już nad zastraszająco słabą wytrzymałością naszych reprezentantów i »ligową« szybkością najwyraźniej uwidocznioną w startach do piłki łódzkiej »błyskawicy« Ryszarda Robakiewicza” – tak występ napastnika ŁKS-u podsumował korespondent krakowskiego „Tempa”. Jeden z trzech braci, którzy dali się poznać z dobrej strony na boiskach ekstraklasy w latach 80. (Zbigniew i Józef byli bramkarzami), w reprezentacji nie zrobił furory. Zadebiutował dwa tygodnie wcześniej w końcówce meczu z Holandią, w starciu z Czechosłowacją został zdjęty z boiska po przerwie, a potem zagrał w kadrze narodowej już tylko raz, w czerwcu 1988 roku z ZSRR. W tych trzech meczach koszulkę z orłem na piersi miał na sobie w sumie przez... 77 minut.
► Drugi w historii mecz reprezentacji rozegrany w Bratysławie i drugi na stadionie Tehelné pole
► Siedemnasty mecz reprezentacji przeciwko Czechosłowacji, druga kolejna porażka w identycznym rozmiarze 1:3, bilans: 3-5-9, bramki: 26-39
► Drugi mecz reprezentacji rozegrany 27 października, 59 lat wcześniej również porażka i również z Czechosłowacją 2:3 w towarzyskiej potyczce w Pradze
► Wyjazdowa porażka nr 100 w historii oficjalnych meczów reprezentacji
► Po raz 80. wystąpił w reprezentacji zawodnik o imieniu Dariusz (Wdowczyk albo Dziekanowski – obaj zagrali od początku meczu)
► Po raz 100. wystąpił w reprezentacji zawodnik o imieniu Ryszard (Tarasiewicz albo Robakiewicz – obaj zagrali od początku meczu)
► 310. towarzyski mecz reprezentacji
► 160. wyjazdowy mecz reprezentacji ze zdobytą bramką
► Czwarty gol Ryszarda Tarasiewicza w 25. występie w reprezentacji
► 30. występ Jana Urbana w reprezentacji
► Debiut Witolda Wenclewskiego w reprezentacji
► Debiut Ryszarda Tarasiewicza w roli kapitana reprezentacji – to 68. kapitan biało-czerwonych
► Zagrało 14 zawodników z 8 polskich klubów (po trzech z Górnika Zabrze i Śląska Wrocław)
► Jedenasty kolejny mecz reprezentacji przeciwko Czechosłowacji ze strzeloną bramką
► Jozef Chovanec to 120. rywal biało-czerwonych ukarany przez sędziego żółtą kartką
► Josef Masopust to 20. czechosłowacki trener prowadzący reprezentację rywala Polaków