20
O. Lelé
17
F. Marinho Chagas
21
C. Pintinho
► Uwaga: zarówno Jan Tomaszewski, jak i Krzysztof Sobieski zagrali w koszulce z numerem 1.
W akcji lider reprezentacji Brazylii i zdobywca trzeciej bramki Rivellino. Za jego plecami Henryk Kasperczak.
W meczu z takim rywalem nasi defensorzy nie mieli prawa się nudzić. Tym razem Markowi Dziubie (na pierwszym planie) i Władysławowi Żmudzie udało się zatrzymać atak Brazylijczyków.
Jedna z kultowych postaci brazylijskiej piłki lat 70. Mistrz świata z Meksyku i uczestnik dwóch kolejnych mundiali, które canarinhos kończyli w pierwszej czwórce. W każdej drużynie, w jakiej grał, był głównym specjalistą od stałych fragmentów, nic dziwnego, że właśnie Rivellino (w wielu źródłach występujący też jako Rivelino) strzelił nam gola z karnego. Oczywiście lewą nogą, bo tą posługiwał się tak sprawnie, że – jak mawiali ówcześni komentatorzy – potrafiłby nią pewnie zawiązać krawat. To on także jako pierwszy wykonał popularny zwód znany dziś jako „flip flap”, a wtedy nazywany „elastico”, na który nabierało się wielu rywali. Wąsaty pomocnik grał w piłkę do 1981 roku. Potem próbował sił jako komentator sportowy i trener, choć w tej ostatniej roli pracował krótko i bez powodzenia – w japońskim klubie Shimizu S-Pulse.
„W pierwszych minutach meczu Tomaszewski został kopnięty w pierś. Poczuł to dopiero w dwudziestej drugiej minucie, gdy chwytał mocny, podkręcony strzał. Ból... i piłka wylatuje z rąk pod nogi nadbiegającego Paulo Isidoro. Brazylia prowadzi 1:0, a na trybunach rozlega się regularna artyleryjska kanonada. Wkrótce potem Tomaszewski schodzi z boiska, a jego miejsce zajmuje Sobieski. Ale i on nie uratuje nas od porażki” – tak wspominał Jacek Gmoch w „Alchemii futbolu” nieudany występ bohatera z Wembley w meczu z Brazylią. Nie dodał, że bramkarz dodatkowo narzekał na kontuzję palca, której doznał w jednym z wcześniejszych spotkań podczas tournée po Ameryce Południowej. Tak czy inaczej, tego występu „Tomek” na pewno nie wspomina najlepiej.
► Pierwszy w historii mecz reprezentacji rozegrany w São Paulo
► Trzeci mecz reprezentacji Polski w Brazylii
► Szósty mecz reprezentacji z Brazylią i piąta porażka
► 630. bramka strzelona przez reprezentację
► 540. bramka (trzecia dla Brazylii) stracona przez reprezentację Polski
► 125. wyjazdowy mecz towarzyski reprezentacji
► Po raz dziesiąty mecz sędziował rodak rywala
► 50. mecz Jana Tomaszewskiego w reprezentacji
► 50. mecz Henryka Kasperczaka w reprezentacji
► 10. mecz Jacka Gmocha w roli selekcjonera reprezentacji
► 100. towarzyski wyjazdowy mecz reprezentacji ze zdobytą bramką
► Zagrało 15 zawodników z 7 klubów
► 220. bramka reprezentacji strzelona w wyjazdowym meczu towarzyskim
► Trzeci gol Zbigniewa Bońka w 12. występie w reprezentacji
► Drugi i ostatni występ w reprezentacji Krzysztofa Sobieskiego