7
S. Demol
13
G. Grün
W 51. minucie Polscy nie tylko stracili gola, ale także... Józefa Wandzika. Nasz bramkarz przy wyjściu do dośrodkowania zderzył się z Piotrem Czachowskim i Markiem Emmersem. Wandzik doznał kontuzji pleców i został zniesiony z boiska na noszach. Na szczęście uraz nie okazał się poważny.
Jean-Marie Pfaff czy Michel Preud’homme? Dla belgijskich kibiców wybór bramkarza wszech czasów w ich kraju sprowadza się właściwie tylko do tych dwóch nazwisk. Pfaff osiągnął większe sukcesy z drużyną narodową (wicemistrzostwo Europy w 1980 roku oraz sześć lat później IV miejsce na meksykańskim mundialu). Preud’homme, choć także bronił w mistrzostwach świata (1990, 1994), za każdym razem odpadał już w 1/8 finału. Za to był bramkarzem grającym znacznie bardziej widowiskowo niż Pfaff. Do dziś wielu fanów pamięta jego kapitalne interwencje w trakcie amerykańskiego mundialu. Nie bez powodu odebrał nagrodę dla najlepszego golkipera tego turnieju. W rozgrywkach klubowych Preud’homme największe sukcesy odniósł w Pucharze Zdobywców Pucharów. W 1982 roku doszedł do finału ze Standardem Liege, a sześć lat później triumfował w barwach KV Mechelen.
„Największą werwę demonstrował Ziober. On oczywiście musi podryblować i potrafi to robić na dużej szybkości, co czyni zeń bardzo niebezpiecznego napastnika. W pierwszej części spotkania nasz zawodnik był wybijającą się postacią na placu gry. Aż dziw bierze, że Belgowie zostawiali mu tak dużo swobody”. Tak występ błyskotliwego skrzydłowego ocenił dziennikarz „Piłki Nożnej” Krzysztof Nowiński. A Ziober okazał się katem dla bramkarzy z... Beneluksu. Nie tylko pokonał efektownym lobem golkipera reprezentacji Belgii, ale rok później, w towarzyskim starciu z Holandią, w Eindhoven, nie dał szans innemu wybitnemu bramkarzowi (między innymi mistrzowi Europy z 1988 roku) - Hansowi van Breukelenowi.
Guy Thys (na zdjęciu) to najbardziej znany i utytułowany selekcjoner reprezentacji Belgii. W meczu z Polską prowadził drużynę „Czerwonych Diabłów” już po raz 104. Z reprezentacją kraju wywalczył m. in. wicemistrzostwo Europy w 1980 roku i czwarte miejsce na MŚ (1986). Prowadził Belgów na trzech mundialach z rzędu. Selekcjonerską przygodę zakończył w 1991 roku. Zmarł dwanaście lat później.
► 15. mecz reprezentacji przeciwko Belgii, czwarty bez wygranej i drugi kolejny remis, bilans meczowy równy: 5-5-5, bramki 21-16
► Trzeci mecz reprezentacji rozegrany 6 czerwca i trzeci bez porażki, w każdym strzelaliśmy minimum jedną bramkę
► 60. mecz reprezentacji rozegrany w czerwcu
► Zagrało 14 zawodników z 10 klubów (trzech z Legii)
► 25. występ Jacka Ziobera w reprezentacji i szósta bramka
► 30. występ Romana Koseckiego w reprezentacji
► 60. występ Dariusza Dziekanowskiego w reprezentacji
► Po raz 30. zagrał w reprezentacji zawodnik o imieniu Jarosław (Bako)
►Po raz dziesiąty zagrał w reprezentacji zawodnik Celtiku Glasgow (Dariusz Wdowczyk bądź Dariusz Dziekanowski – obaj zagrali od początku meczu)
► Po raz 30. zagrał w reprezentacji zawodnik klubu niemieckiego (Waldemar Prusik z Alemannii Aachen)
► Zejście z boiska w 54. minucie Józefa Wandzika i wejście Jarosława Baki było zmianą nr 800 w historii reprezentacji