Po niespodziewanym zwycięstwie nad Aston Villą (3:2) Legia poleciała do Holandii z nadzieją na wywalczenie kolejnych 3 oczek. Spotkanie w Alkmaar było wyrównane i wiele wskazywało na to, że zakończy się remisem. Stało się jednak inaczej. O porażce wicemistrzów Polski przesądziła akcja z 52. minuty. Zgranie piłki głową Daniego de Wita na gola zamienił Vangelis Pavlidis. Legionistom nie udało się więc poprawić bilansu w starciach z holenderskimi drużynami, który po tym meczu wyglądał następująco: 2 wygrane, 2 remisy i 7 porażek. Po spotkaniu w Alkmaar więcej niż o postawie piłkarzy mówiło się o tym, co wydarzyło się długo po zakończeniu rywalizacji. Pod stadionem doszło do skandalicznej sytuacji z udziałem miejscowej policji, w której ucierpiał m.in. właściciel i prezes Legii, Dariusz Mioduski. Dwóch zawodników polskiego zespołu (Josué i Radovan Pankov) zostało aresztowanych i nie wróciło na czas z kolegami do Warszawy (więcej o tej sprawie w artykułach w zakładce „Na starych szpaltach”).
► UWAGA! Mecze SK Brann – AZ Alkmaar (3:3) oraz Legia Warszawa – FC Midtjylland (1:1) zakończyły się po serii rzutów karnych. Zarówno AZ, jak i Legia, wygrały je po 6-5.
4
B. Martins Indi
11
I. Sadiq
30
D. Kasius
W siedmiu dotychczasowych starciach Legii w europejskich pucharach padły aż 33 bramki (prawie pięć na mecz), a o awansie do fazy grupowej decydowały karne. Występy warszawian na międzynarodowej arenie ogląda się z wypiekami na twarzy i gęsią skórką na rękach, a wynik do końca jest niewiadomą.
Legia przed meczem z AZ Alkmaar w Lidze Konferencji Europy. W górnym rzędzie od lewej: Paweł Wszołek, Tomáš Pekhart, Artur Jędrzejczyk, Radovan Pankov, Kacper Tobiasz, Bartosz Slisz. W dolnym rzędzie od lewej: Marc Gual, Juergen Elitim, Yuri Ribeiro, Patryk Kun, Josué.
To miał być kolejny wyjątkowy wieczór – przynajmniej takiego oczekiwał Kosta Runjaić i jego piłkarze. Wyjątkowy był, bo sytuację, w której dwóch zawodników jakiegokolwiek klubu zostało aresztowanych za rzekomą bójkę ze służbami porządkowymi trudno sobie przypomnieć.
W taki sposób padła jedyna bramka tego meczu. Radovan Pankov (leżący na murawie) nie zdołał zablokować Vangelisa Pavlidisa, a Grek tylko dostawił nogę.
Szkoda tej porażki, nie odnosiło się wrażenia, że Legia, grając swój najlepszy futbol, nie byłaby w stanie dziś czegoś wyszarpać. Sytuacja w grupie stała się szalona, obecnie wszystkie drużyny mają po trzy punkty. Kluczowe dla grupowych losów wicemistrzów Polski będą oba starcia ze Zrinjskim Mostar. Zaraz po losowaniu na tę nazwę wzruszano ramionami, jednak widzimy już, że to też nie będą przelewki.
Byliśmy bardzo skoncentrowani po przerwie, zwłaszcza w końcówce, a ataki gości nie spowodowały aż takiego zagrożenia. Sytuacja w grupie jest teraz otwarta, wszystko może się zdarzyć. Każdy zespół ma po trzy punkty. Wykonaliśmy dobrą pracę, zwyciężyliśmy, co było dla nas ważne.
Graliśmy przeciwko bardzo dobrze zorganizowanemu zespołowi, to był trudny mecz. Mamy przed sobą jeszcze cztery spotkania, więc rywalizacja jest otwarta i jeśli zagramy na tym samym poziomie i z takim zapałem u siebie, to jestem pewny, że jesteśmy w stanie pokonać zarówno Alkmaar jak i Zrinjski
Legia musiała bardzo uważać na greckiego napastnika. W holenderskiej Eredivisie imponował niesamowitą skutecznością. Od początku sezonu 2023/24 Pavlidis trafiał minimum raz do siatki rywali w każdym ligowym meczu. Na koncie miał już 9 goli. Do spotkania z Legią nie zdobył natomiast bramki w Lidze Konferencji Europy. Przełamanie – na nieszczęście wicemistrzów Polski – przyszło akurat w starciu z drużyną Kosty Runjaicia. I od razu był to gol zwycięski. Pavlidis został piłkarzem AZ w lipcu 2021 roku. Grek przeniósł się do Alkmaar z innego holenderskiego zespołu – Willem II Tilburg. Wcześniej występował w Niemczech – w VfL Bochum (od juniorów po seniorów) oraz rezerwach Borussii Dortmund.
Legia straciła gola po błędach napastników, a potem obrońców. Ostatnią instancją był właśnie Serb. Ale i on nie zdołał zapobiec utracie bramki, gdyż nie zablokował Pavlidisa. Grek tylko dostawił nogę. To było jednak nic w porównaniu z tym, co przytrafiło się Pankovowi po spotkaniu. Rudowłosy defensor był drugim obok Josué zawodnikiem stołecznej ekipy, który zamiast udać się z drużyną do hotelu, spędził noc w… policyjnym areszcie. Serba oskarżano o naruszenie nietykalności cielesnej jednego z ochroniarzy (wg relacji mediów, to on jako pierwszy odepchnął piłkarza). Następnego dnia Legia wróciła do Warszawy bez kapitana i defensora. Ci zostali zwolnieni z aresztu późnym popołudniem, a wieczorem wylądowali w Polsce.
► 1134. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach
► 62. mecz klubu z Polski w Lidze Konferencji Europy
► 22. wyjazdowa porażka Legii w europejskich pucharach w rozmiarze 0:1
► 33. porażka polskiego klubu w meczu 1/32 finału europejskich pucharów w rozmiarze 0:1
► 11. wyjazdowa porażka polskiego klubu w LKE
► 256. mecz Legii w europejskich pucharach
► 120. porażka polskiego klubu w 1/32 finału europejskich pucharów
► 30. mecz polskiego klubu w LKE bez wygranej
► 18. kolejny mecz polskiego klubu w LKE ze straconą minimum 1 bramką
► 22. wyjazdowy mecz polskiego klubu w LKE bez remisu
► 20. wyjazdowy mecz polskiego klubu w LKE bez wygranej
► Piąty mecz polskiego klubu w fazie grupowej LKE bez wygranej i piąty bez remisu (faza grupowa LKE to 1/32 finału)
► Czwarty wyjazdowy mecz polskiego klubu w fazie grupowej LKE, czwarty bez wygranej i czwarty ze straconą minimum 1 bramką
► Trzeci kolejny wyjazdowy mecz polskiego klubu w fazie grupowej LKE zs straconą dokładnie 1 bramką
► Ósmy mecz Legii w Lidze Konferencji Europy i ósmy ze straconą minimum 1 bramką
► 80. mecz Legii w europejskich pucharach bez zdobytej bramki
► Piąty mecz Legii w LKE bez wygranej i piąty bez remisu
► 420. wyjazdowy mecz polskiego klubu w europejskich pucharach bez wygranej
► 970. gol stracony przez polskie kluby w wyjazdowych meczach europejskich pucharów
► 180. mecz polskiego klubu w 1/32 finału europejskich pucharów bez wygranej
► Gol nr 400 stracony przez polskie kluby w meczach 1/32 finału europejskich pucharów
► Dziewiąty kolejny wyjazdowy mecz polskiego klubu w LKE ze straconą minimum 1 bramką (wyśrubowany rekord)
► 50. gol stracony przez polskie kluby w wyjazdowych meczach LKE
► 50. mecz Legii w 1/32 finału europejskich pucharów bez remisu
► Trzeci kolejny mecz polskiego klubu w fazie grupowej LKE bez remisu (pobity rekord)
► 12. kolejny mecz Legii w europejskich pucharach ze straconą minimum 1 bramką (po raz drugi wyrównany rekord klubowy)
► Pierwsza porażka polskiego klubu w fazie grupowej LKE w rozmiarze 0:1
► Pierwszy wyjazdowy mecz polskiego klubu w fazie grupowej LKE bez strzelonej bramki
► Pierwszy mecz Legii w LKE bez strzelonej bramki a zarazem pierwsza porażka w rozmiarze 0:1
► Pierwsza wyjazdowa porażka Legii w LKE
► Pierwszy wyjazdowy mecz Legii w LKE ze straconą dokładnie 1 bramką
► Pierwszy wyjazdowy mecz Legii w fazie grupowej LKE
► 30. wyjazdowa porażka polskiego klubu w meczu 1/32 finału europejskich pucharów różnicą 1 bramki
► 22. mecz polskiego klubu w LKE ze straconą dokładnie 1 bramką
► 22. mecz Legii w 1/32 finału europejskich pucharów ze straconą dokładnie 1 bramką
► 11. wyjazdowy mecz polskiego klubu w LKE ze straconą dokładnie 1 bramką
► 10. gol stracony przez polskie kluby w fazie grupowej LKE
► 44. mecz Legii w 1/32 finału europejskich pucharów ze straconą minimum 1 bramką
► 44. porażka Legii w europejskich pucharach różnicą 1 bramki
► 220. porażka polskiego klubu w europejskich pucharach różnicą 1 bramki