Przed wyjazdowym meczem I rundy Pucharu UEFA Lech nie był zdecydowanym faworytem starcia z Austrią, ale poznaniacy do Wiednia pojechali po korzystny wynik. Ten plan potwierdzały zarówno słowa Franciszka Smudy jak i fakt, że na Franz Horr Stadionie szkoleniowiec zdecydował się na ustawienie z dwoma napastnikami: Hernánem Rengifo i młodym Robertem Lewandowskim. Ostra gra gospodarzy i skuteczność przy stałych fragmentach sprawiły, że nadziei na awans do fazy grupowej Kolejorz musiał szukać w rewanżu. Ale przed meczem przy Bułgarskiej nie stał na straconej pozycji.
Nie ma dla mnie znaczenia, że gramy na wyjeździe. Dla mnie po prostu zawsze pierwszy mecz z dwumeczu jest najważniejszy. W nim rozstrzygają się najczęściej losy awansu. Musimy zatem mieć zaliczkę przed rewanżem w Poznaniu.
► Z powodu konfliktu zbrojnego trwającego na terytorium Gruzji, pierwszy mecz II rundy eliminacji Pucharu UEFA: WIT Georgia Tbilisi – Austria został odwołany, a o awansie zadecydowało tylko spotkanie rozegrane w Wiedniu.
3
S. Xiang
10
E. Sulimani
22
M. Bazina
Austria i Lech przed meczem I rundy Pucharu UEFA. W drużynie z Wiednia od lewej: Rubin Okotie, Joachim Standfest, Matthias Hattenberger, Mamadou Diabang, Jacek Bąk, Mario Majstorović, Franz Schiemer, Thomas Krammer, Milenko Aćimović, Szabolcs Sáfár, Jocelyn Blanchard (kapitan). W zespole z Poznania od lewej: Bartosz Bosacki (kapitan), Krzysztof Kotorowski, Zlatko Tanevski, Rafał Murawski, Grzegorz Wojtkowiak, Dimitrije Injac, Tomasz Bandrowski, Semir Štilić, Robert Lewandowski, Manuel Arboleda, Hernán Rengifo.
Nie tak miało być, więc nie ukrywam rozgoryczenia. Wszystko musimy zacząć od początku, a przecież austriacki problem mogliśmy mieć już z gowy.
Broniący barw klubu z Wiednia, były reprezentant Polski – Jacek Bąk, po raz pierwszy miał okazję wystąpić przeciwko swojej byłej drużynie. W latach 1992-1995 występował właśnie w poznańskim Lechu.
Teoretycznie więcej sytuacji (a co za tym idzie zdobywać więcej bramek) powinny stwarzać zespoły o bardziej ofensywnym ustawieniu. Z pewnością z takiego założenia przed meczem w Wiedniu wyszedł Franciszek Smuda, posyłając w bój dwóch napastników. Do siatki z duetu Rengifo-Lewandowski trafił jednak tylko Peruwiańczyk, a i tak, jak się później okazało, był to gol honorowy w przegranym spotkaniu. Wszystko za sprawą niespotykanej skuteczności defensora Austrii. Schiemer pokazał, że świetnie czuje się w grze głową i dwukrotnie wykorzystał precyzyjne dośrodkowania Milenko Aćimovicia ze stałych fragmentów gry.
Twardą grę gospodarzy najbardziej odczuł młody Robert Lewandowski, który dwa razy został bardzo ostro potraktowany przez Jacka Bąka. Raz nawet poznaniak dostał żółtą kartkę za rzekome symulowanie, choć powtórki ewidentnie przesądzają winę byłego reprezentanta Polski. W obronie Lewandowskiego musieli nawet stawać koledzy.
Po ostatnim gwizdku Manuel Arboleda (w przeciwieństwie do klubowej maskotki Austrii) nie miał powodów do radości. Kolumbijski obrońca Lecha z pewnością liczył, że role odwrócą się dwa tygodnie później w Poznaniu.
► 761. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach
► 347. mecz klubu z Polski w Pucharze UEFA
► 44. wyjazdowy mecz polskiego klubu w 1/64 finału europejskich pucharów
► 45. mecz Lecha w europejskich pucharach
► 15. mecz Lecha w Pucharze UEFA
► 130. wyjazdowy mecz polskiego klubu w europejskich pucharach ze strzeloną dokładnie 1 bramką
► 130. wyjazdowy mecz polskiego klubu w Pucharze UEFA bez remisu
► 77. mecz polskiego klubu w 1/64 finału europejskich pucharów bez remisu
► 10. kolejny mecz polskiego klubu w 1/64 finału europejskich pucharów bez remisu
► 60. mecz polskiego klubu w 1/64 finału europejskich pucharów ze straconą bramką
► 30. wyjazdowy mecz polskiego klubu w 1/64 finału europejskich pucharów ze zdobytą bramką
► 11. mecz Lecha w Pucharze UEFA bez wygranej
► 11. mecz Lecha w Pucharze UEFA ze straconą bramką
► Trzeci mecz Lecha w 1/64 finału europejskich pucharów (wszystkie w Pucharze UEFA) i trzeci bez wygranej
► Drugi wyjazdowy mecz Lecha w 1/64 finału Pucharu UEFA i drugi bez wygranej
► 490. gol strzelony przez polskie kluby w meczach Pucharu UEFA
► 10. mecz polskiego klubu w 1/64 finału Pucharu UEFA ze straconymi dokładnie 2 bramkami
► Pierwszy wyjazdowy mecz Lecha w Pucharze UEFA ze straconymi dokładnie 2 bramkami, a zarazem pierwsza porażka w rozmiarze 1:2
► 25. porażka polskiego klubu w Pucharze UEFA w rozmiarze 1:2
► 33. porażka polskiego klubu w meczu 1/64 finału europejskich pucharów
► 10. wyjazdowa porażka polskiego klubu w 1/64 finału Pucharu UEFA różnicą 1 bramki
► Drugi gol dla Austrii był bramką nr 300 straconą przez polskie kluby w wyjazdowych meczach Pucharu UEFA
► 20. wyjazdowa porażka polskiego klubu w 1/64 finału europejskich pucharów
► Po tym starciu bilans bramkowy polskich klubów w wyjazdowych meczach 1/64 finału europejskich pucharów stał się równy: 66-66
► 11. wyjazdowy mecz polskiego klubu w 1/64 finału europejskich pucharów ze straconymi dokładnie 2 bramkami
► 22. porażka polskiego klubu w meczu 1/64 finału europejskich pucharów różnicą 1 bramki
► 22. porażka Lecha w europejskich pucharach
► Drugi gol dla Austrii był bramką nr 70 straconą przez Lecha w europejskich pucharach
► Pierwszy gol dla Austrii był bramką nr 40 straconą przez Lecha w wyjazdowych meczach europejskich pucharów
► Siódmy wyjazdowy mecz Lecha (na 8 wszystkich) w Pucharze UEFA bez wygranej, jedyne zwycięstwo to 1:0 nad azerskim Xəzərem Lenkoran w tym sezonie w 1/256 finału