15
R. Bochini
18
O. Larrosa
Selekcjoner reprezentacji Argentyny César Luis Menotti ma dobre wspomnienia z meczów z Polską. Prowadzona przez niego niego drużyna grała z biało-czerwonymi aż pięć razy (w latach 1976-81) i czterokrotnie zwyciężała.
Na grę tego niskiego (168 centymetrów) i drobnego (62 kilogramy) pomocnika patrzyło się z niekłamanym zachwytem i przyjemnością. Kapitalny przegląd pola, technika, szybkość, przebojowość i niesamowita pracowitość. Ardiles harował przez cały mecz od pola karnego do pola karnego. To wszystko doprowadziło go na szczyt, gdy z reprezentacją zdobył w 1978 roku mistrzostwo świata. Cztery lata później na mundialu w Hiszpanii zagrał w koszulce z numerem 1, którą zwyczajowo dostaje bramkarz. To był hołd za jego niesamowitą klasę. Nie tylko na boisku. Gdy wiosną 1982 roku wybuchła pomiędzy Anglią i Argentyną wojna o Falklandy, Ardiles zdecydował się na roczne wypożyczenie z Tottenhamu do Paris Saint-Germain. Był jedną z największych gwiazd ligi angielskiej, ale uważał, że w tak trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się jego ojczyzna, nie wypada mu grać na Wyspach Brytyjskich.
Na występ tego polskiego piłkarza kibice w Buenos Aires czekali najbardziej. Grzegorz Lato został „przyjacielem” argentyńskiego futbolu po meczu w Stuttgarcie na pamiętnym mundialu w 1974 roku. Wtedy strzelił dwa gole Danielowi Carnevalemu, a trzy lata później pokonał równie znanego golkipera Hugo Orlando Gattiego. Co więcej, w meczu na stadionie Boca Juniors Lato mógł zdobyć jeszcze przynajmniej jednego gola, ale w sytuacji sam na sam strzelił wprost w bramkarza. Rok później „król Grzegorz” ponownie zagrał przeciwko Argentynie w MŚ. Tym razem nie wpisał się na listę strzelców. Ale to po jego główce Mario Kempes wybił piłkę ręką z linii bramkowej, za co sędzia podyktował rzut karny. Niestety, niewykorzystany przez Kazimierza Deynę. Ale bilans Laty i tak budzi szacunek. Trzy gole w trzech starciach z Argentyną.
► Piąty mecz reprezentacji z Argentyną i trzecia porażka
► Trzeci mecz reprezentacji rozegrany 29 maja i wyrównany bilans (1-1-1)
► Po tym meczu wyrównany bilans meczów majowych (19-18-19)
► Zagrało 13 zawodników z 8 klubów
► 10. mecz Bohdana Masztalera w reprezentacji
► 80. mecz Kazimierza Deyny w reprezentacji
► Pierwszy mecz reprezentacji rozegrany na stadionie klubu Boca Juniors
► Po raz pierwszy w historii rozjemcą meczu reprezentacji Polski był sędzia z Paragwaju (José Romei Cañete)
► 29. bramka Grzegorza Laty w 48. występie w reprezentacji
► Druga żółta kartka Wojciecha Rudego w ósmym występie w reprezentacji