Zadanie zostało wykonane. Po wygranej z Andorą reprezentacja Polski zapewniła sobie udział w barażach do mistrzostw świata w Katarze. To był mecz z gatunku „łatwo przyszło, łatwo poszło”. Spotkanie nie mogło ułożyć się lepiej dla biało-czerwonych, bowiem już w 21. sekundzie z boiska wyrzucony został Ricard Fernández (za bezsensowny faul na Kamilu Gliku), a po 5 minutach nasz zespół prowadził 1:0. Kolejne gole były już tylko kwestią czasu, choć zupełnie niepotrzebnie Polacy dali sobie wbić bramkę. Wprawdzie odpowiedzieli na nią błyskawicznie, ale i tak mogli być źli na siebie, że nie udało się zachować czystego konta. Oprócz zapewnienia sobie gry w barażach, wydarzeniem meczu był debiut w kadrze świeżo upieczonego Polaka – Matty’ego Casha, który pod koniec października odebrał polskie obywatelstwo.
18
E. de Pablos
21
M. Garcia
16
À. Martínez
22
C. García
19
A. Rosas
Reprezentacja Polski przed meczem z Andorą. W górnym rzędzie od lewej: Bartosz Bereszyński, Grzegorz Krychowiak, Wojciech Szczęsny, Kamil Glik, Arkadiusz Milik, Maciej Rybus. W dolnym rzędzie od lewej: Przemysław Frankowski, Piotr Zieliński, Robert Lewandowski (kapitan), Mateusz Klich, Kamil Jóźwiak.
Ten wieczór dla polskiego futbolu zaczął się doskonale. Piłkarze młodzieżówki pokonali na wyjeździe 4:0 Niemców w eliminacjach mistrzostw Europy 2023, a ich starsi koledzy po kilkunastu minutach gry na sztucznej murawie w Andorze prowadzili w kwalifikacjach do mistrzostw świata już 2:0.
Kiedy stadion przypomina osiedlowe boisko wciśnięte między blokami, najlepszy zawodnik rywali występuje w czwartej lidze hiszpańskiej, a od 21. sekundy meczu przeciwnik gra w osłabieniu, to wydaje się, że nic złego się takim spotkaniu wydarzyć nie może.
To spełnienie moich marzeń i wyjątkowy moment dla mnie. Wyglądaliśmy świetnie i to było wyjątkowe zwycięstwo. Za każdym razem, gdy gram, daję z siebie 100 procent. Dobrze mi się grało z chłopakami. Mam nadzieję, że będzie tak dalej. (...) Rozmawiałem z trenerem przed meczem i powiedział mi, że zagram przez pewną część meczu. Nie wiedziałem, ile, ale byłem gotowy. Ten moment zapamiętam na zawsze.
Przekonany o własnej wartości, a zarazem nie szukający poklasku Kamil Glik systematycznie zapisuje kolejne znaczące rozdziały w historii polskiej piłki. 33-latek zaliczył w piątek przeciwko Andorze (4:1) już 90. mecz w narodowych barwach. Było to zarazem jego 76. występ od pierwszej do ostatniej minuty, dzięki czemu wyprzedził kolejną legendę. I nie powiedział ostatniego słowa.
Na terytorium Polski jeszcze stopy nie postawił, ale już dla Polski zagrał. Matty Cash to przypadek absolutnie osobny, on sam w rozmowach z angielskimi rodakami nazywa swoją historię oraz rodziny „szaloną" i „skomplikowaną". Ostatnio wydzwaniał do PZPN non stop, ujmował wszystkich entuzjazmem, teraz wreszcie poznał piłkarzy, z którymi ma zamiar związać się na lata.
Duetu Arkadiusz Milik – Robert Lewandowski nie widzieliśmy w reprezentacji Polski od bardzo dawna. Pierwszy od kilku miesięcy poprzedzających mecz z Andorą leczył kontuzję. W czerwcu 2021 roku napastnik Olympique Marsylia doznał urazu kolana i nie pojechał na mistrzostwa Europy. Koło nosa przeszły mu także mecze eliminacji MŚ 2022 rozgrywane po wakacyjnej przerwie. Milik pojawił się w kadrze dopiero pod koniec kwalifikacji – na listopadowe starcie z Andorą – i był to dla niego udany powrót do zespołu. Dla napastnika najważniejsze są przecież strzelone gole, a „Arkadiuszo” zdobył pierwszą bramkę w reprezentacji od… ponad roku (poprzedni raz trafił do siatki w towarzyskim spotkaniu z Finlandią – wygranym 5:1 – w październiku 2020 r.). Znacznie krócej na kolejne bramki w reprezentacji przyszło czekać „Lewemu”. Kapitan biało-czerwonych „zaciął się” po spotkaniu z San Marino (7:1), w którym strzelił dwa gole. Potem nie zdołał pokonać bramkarza w trzech następnych. Przełamał się dopiero w czwartym – z Andorą – zaliczając dublet.
Opuściłem trochę meczów z powodu kontuzji, ale cieszę się, że mogę być znów z kadrą. Cieszę się z gola i ze zwycięstwa. Fajnie było wrócić.
Nasz timing nie zawsze był najlepszy między podaniami a przechodzeniem na kolejne pozycje. Mogliśmy lepiej wykorzystać boczne korytarze. Ostatecznie wygraliśmy, jesteśmy w barażach, możemy się cieszyć.
► 860. oficjalny, międzypaństwowy mecz reprezentacji Polski
► Najprawdopodobniej najszybciej pokazana czerwona kartka (21. sekunda) w oficjalnym meczu międzypaństwowym na całym świecie
► Andorra la Vella to zagraniczne miasto nr 210 goszczące biało-czerwonych
► Estadi Nacional to stadion nr 310, na którym reprezentacja Polski zagrała oficjalny mecz międzypaństwowy
► 190. zwycięstwo reprezentacji w oficjalnym meczu rozegranym poza granicami kraju (na wyjeździe lub na terenie neutralnym)
► 110. mecz reprezentacji poza granicami kraju w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały) ze zdobytą bramką
► Marc Vales 880. zawodnikiem, który strzelił bramkę reprezentacji Polski
► Márcio Vieira obejrzał żółtą kartkę nr 10 pokazaną reprezentantowi Andory w meczach przeciwko Polsce
► Cucu – Ricard Fernández to piłkarz nr 31, ukarany przez sędziego czerwoną kartką w meczach przeciwko Polsce (Polacy mają na koncie 30 czerwonych kartek)
► Piąty mecz reprezentacji rozegrany 12 listopada – wszystkie wygrane
► 120. zwycięstwo reprezentacji w eliminacjach MŚ, ME i LN liczonych łącznie
► 230. mecz reprezentacji w wielkich imprezach (MŚ + ME + LN + IO) liczonych łącznie ze zdobytą bramką
► 150. gol stracony przez reprezentację w eliminacjach mistrzostw świata
► 120. wyjazdowy mecz reprezentacji w eliminacjach MŚ, ME i LN liczonych łącznie
► 90. wyjazdowy mecz reprezentacji ze zdobytą bramką w wielkich turniejach (MŚ + ME + LN + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 100. wyjazdowy mecz reprezentacji ze straconą bramką w wielkich turniejach (MŚ + ME + LN + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 260. gol stracony przez reprezentację w wielkich turniejach (MŚ + ME + LN + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały) w meczach rozegranych poza granicami kraju
► Trzeci gol dla Polski był bramką nr 750 zdobytą przez reprezentację w meczach rozegranych poza granicami kraju
► Ostatni gol był bramką nr 1500 zdobytą przez obu rywali w meczach reprezentacji rozegranych poza granicami kraju
► Ostatni gol dla Polski był bramką nr 180 zdobytą przez reprezentację w eliminacjach MŚ i ME liczonych łącznie w meczach rozegranych poza granicami kraju
► Koldo Álvarez po raz 900. poprowadził drużynę jako selekcjoner reprezentacji rywala (wcześniej bywało, że kadry narodowe rywala prowadziło 2 lub więcej trenerów, stąd liczba ta większa od liczby meczów reprezentacji Polski)
► Trzeci gol dla Polski był bramką nr 1480 zdobytą przez reprezentację w oficjalnych meczach międzypaństwowych
► Pierwszy gol dla Polski był bramką nr 300 zdobytą przez reprezentację w mistrzostwach świata licząc łącznie eliminacje i finały
► Pierwszy gol dla Polski był bramką nr 460 zdobytą przez reprezentację w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ + ME + LN + IO) liczonych łącznie
► 100. gol stracony przez reprezentację w wyjazdowych meczach eliminacji mistrzostw świata
► Pierwszy gol dla Polski był bramką nr 170 zdobytą przez reprezentację w wyjazdowych meczach eliminacji MŚ i ME liczonych łącznie
► 50. wyjazdowe zwycięstwo reprezentacji w wielkich turniejach (MŚ + ME + LN + IO) liczonych łącznie (wszystkie wygrane w eliminacjach)
► 50. zwycięstwo reprezentacji w eliminacjach MŚ, ME i LN liczonych łącznie w meczach rozegranych poza granicami kraju
► 90. występ Kamila Glika w reprezentacji
► 20. występ Krzysztofa Piątka w reprezentacji
► 60. występ Arkadiusza Milika w reprezentacji – strzelił swojego 16. gola
► Po raz 200. zagrał w reprezentacji zawodnik o nazwisku Lewandowski (Robert), wcześniej grali także Bolesław, Grzegorz i Mariusz
► Po raz 50. zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w rosyjskim klubie Lokomotiw Moskwa (Maciej Rybus)
► Historyczny rekord reprezentacji liczby strzelonych bramek (36) w roku kalendarzowym
► Wyśrubowany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze zdobytą bramką (16) w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Pobity rekord reprezentacji liczby kolejnych, wyjazdowych meczów ze zdobytą bramką (6) w mistrzostwach świata (eliminacje + finały)
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych, wyjazdowych meczów ze zdobytą bramką (8) w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Po raz drugi wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze zdobytą bramką (6) rozegranych poza granicami kraju w mistrzostwach świata (eliminacje + finały)
► Wyśrubowany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze zdobytą bramką (10) w mistrzostwach świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały) w starciach poza granicami kraju
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze zdobytą bramką (8) w MŚ, ME i LN liczonych łącznie (eliminacje + finały) w starciach poza granicami kraju
► Wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów ze zdobytą bramką (8) w wielkich turniejach (MŚ + ME + LN + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały) w starciach poza granicami kraju
► Robert Lewandowski wyśrubował własny rekord Polski liczby występów w roli kapitana reprezentacji, zagrał z opaską kapitana po raz 67.
► Robert Lewandowski wyśrubował własny rekord liczby występów w reprezentacji Polski, zagrał w niej po raz 128.
► Robert Lewandowski wyśrubował swój rekord Polski liczby strzelonych bramek dla reprezentacji, po tym meczu miał ich na koncie 74 i stał się czwartym najlepszym strzelcem wśród Europejczyków
► Po raz pierwszy reprezentacja zagrała oficjalny mecz międzypaństwowy na terytorium Andory
► Trzeci mecz reprezentacji przeciwko Andorze, trzeci wygrany i pierwsza stracona bramka z tym rywalem
► Po raz pierwszy zagrał w reprezentacji zawodnik o imieniu Matty (Cash)
► Po raz pierwszy zagrał w reprezentacji zawodnik o nazwisku Cash (Matty)
► W reprezentacji zadebiutował Matty Cash (debiutant nr 961)
► Po tym meczu reprezentacja zapewniła sobie udział w barażach do finałów MŚ Katar 2022
► 30. wyjazdowy mecz reprezentacji rozegrany w listopadzie
► 380. wyjazdowy, oficjalny mecz reprezentacji Polski
► Po tym meczu bilans bramkowy wyjazdowych meczów reprezentacji w mistrzostwach świata (eliminacje + finały) stał się dodatni: 109-106
► Po tym starciu bilans bramkowy reprezentacji w wyjazdowych meczach mistrzostw świata i Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały) stał się równy: 175-175
► Po tym starciu bilans bramkowy reprezentacji w wyjazdowych meczach eliminacji wielkich turniejów (MŚ + ME + LN + IO) liczonych łącznie stał się dodatni: 182-179
► Po tym starciu bilans bramkowy reprezentacji w meczach rozegranych poza granicami kraju stał się dodatni: 751-749
► Zagrało 16 zawodników z 16 różnych klubów (wszystkie zagraniczne)
► Po raz 210. zagrał w reprezentacji zawodnik o imieniu Maciej (Rybus)
► Po raz 10. zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień w greckim klubie AEK Ateny (Damian Szymański)
► 10. żółta kartka Mateusza Klicha w reprezentacji Polski
► Andora 25. państwem, którego piłkarz strzelił gola reprezentacji Polski z rzutu wolnego