Waldemar Fornalik 1989/2021.Waldemar Fornalik 1989/2021.
KronikiWaldemar Fornalik
Waldemar Fornalik
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 11.04.2024
1989/2021 / FOT. PAP/CYFRASPORT1989/2021 / FOT. PAP/CYFRASPORT

Człowiek-legenda Ruchu, „Waldek King”, wieloletni zawodnik i trener Niebieskich, którego chorzowscy kibice do dziś darzą ogromnym szacunkiem. Obecnie ze świecą szukać piłkarza, który byłby tak przywiązany do barw klubowych, by spędzić w nim całą karierę. Waldemar Fornalik występował na pozycji obrońcy – jako stoper lub po lewej stronie, czasem jako defensywny pomocnik. Choć rozegrał w lidze 233 mecze (zdobył 4 bramki), to nie przełożyło się to na grę w najważniejszej drużynie w kraju – reprezentacji Polski. Życie napisało dla niego inny scenariusz.

 

DEBIUT

Fornalik raz przywdział koszulkę z orzełkiem na piersi, ale było to spotkanie nieoficjalne. W 1993 roku PZPN wysłał do Stanów Zjednoczonych... drużynę Ruchu, która 29 września wystąpiła w sparingu z Meksykiem (0:0, k. 4-3) pod szyldem… Polski B. Zgodę na to wydał ówczesny selekcjoner pierwszej reprezentacji Andrzej Strejlau. Mecz rozegrano na Coliseum Stadion w Oakland. W polskim zespole pojawili się m.in. Piotr Lech, Jacek Bednarz, Michał Probierz i Dariusz Gęsior.

W reprezentacji Fornalik zadebiutował po wielu latach, ale jako selekcjoner. Został nim 10 lipca 2012 roku. Na pierwszy mecz w nowej roli czekał do 15 sierpnia. Nie wypadł on okazale. Biało-czerwoni przegrali w kiepskim stylu towarzyskie starcie z Estonią (0:1) na A. Le Coq Arena w Tallinie.

 

OSTATNI MECZ

Fornalik pracował z reprezentacją przez ponad rok. Głównym celem był awans do mistrzostw świata w Brazylii w 2014 roku. Tej misji „Waldek King” i spółka nie zdołali podołać. Po raz ostatni w roli trenera drużyny narodowej wystąpił 15 października 2013 roku w spotkaniu z Anglią (0:2) na stadionie Wembley w Londynie, które zakończyło nieudane eliminacje mundialu. Polska zajęła dopiero czwarte miejsce w grupie.

 

PO KARIERZE SELEKCJONERA

Po nieudanej przygodzie z kadrą – choć tu głosy są podzielone – wydawało się, że kariera trenerska Fornalika niechybnie dobiegnie końca. Jednak ci, którzy przedwcześnie skreślali go jako szkoleniowca, musieli posypać głowy popiołem. Trener nie czuł się wypalony. Wrócił do Ruchu Chorzów (pracował w nim już wcześniej), a potem przeniósł się do Gliwic. I to był strzał w dziesiątkę. Z Piastem sięgnął w 2019 roku po mistrzostwo Polski.

Waldemar Fornalik (2021, trener Piast Gliwice)

Gdybym tego głodu nie czuł, nie byłoby tego wszystkiego, co wydarzyło się po reprezentacji. U nas często pokutuje takie przekonanie, że trener koło sześćdziesiątki to już jest stary trener. (...) Dzisiaj często jesteśmy zachwyceni tym, że młody trener ma ileś tam lat, a nie patrzymy na doświadczenie i na to, kto jak pracuje. Oczywiście nie ma reguły, nie chcę nikogo krytykować ani nikomu ubliżać.

Waldemar Fornalik, trener Piasta Gliwice
Wywiad dla interia.pl z 26 grudnia 2020 r.

Fornalik stał się więc ponownie „Waldkiem Kingiem”. W Gliwicach Fornalik spędził 5 lat. Jego przygoda z Piastunkami dobiegła końca 27 października 2022 roku. Kontrakt szkoleniowca został rozwiązany za porozumieniem stron. Fornalik długo nie pozostawał na bezrobociu. Już miesiąc później został trenerem Zagłębia Lubin. Czas pokaże, czy z ekipą Miedziowych popracuje równie długo jak z Piastem.

 

SUKCESY

► Mistrz Polski z Ruchem Chorzów jako piłkarz (1989)
► 3. miejsce w I lidze (ekstraklasie) z Ruchem Chorzów jako piłkarz (1983)
► Mistrz Polski z Piastem Gliwice jako trener (2019)
► Wicemistrz Polski z Ruchem Chorzów jako trener (2012)
► 3. miejsce z Ruchem Chorzów jako trener (2010)
► 3. miejsce w ekstraklasie z Piastem Gliwice jako trener (2020)
► Finalista Pucharu Polski z Ruchem Chorzów jako trener (2009, 2012)