Andora la Vella (2012)Andora la Vella (2012)
KronikiW Andorze niejeden zakochać się może
W Andorze niejeden zakochać się może
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 9.11.2021
FOT. EAST NEWSFOT. EAST NEWS

Niewielkie księstwo ukryte u podnóża Pirenejów to istny raj dla turystów. Andora oferuje przybyszom malownicze krajobrazy. Porośnięte lasami góry spowijają ją niemal całkowicie. Dla szukających wytchnienia od codziennego zgiełku to miejsce idealne do wypoczynku. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej jest odwiedzana przez przybyszów z innych krajów – także przez kibiców piłkarskich, bowiem miejscowa reprezentacja od 1996 roku rozgrywa oficjalne mecze międzypaństwowe.

 

Fani, którzy przybędą do stolicy tego kraju – nomen omen – Andory (Andorra la Vella), nim udadzą się na kameralny Estadi Nacional z pewnością chętnie skorzystają z oferty sklepów bezcłowych. Można w nich zaopatrzyć się w różnego rodzaju produkty po bardzo okazyjnych cenach.

 

RAJ DLA NARCIARZY

Andora to jednak nie tylko strefa bezcłowa, to także istny raj dla miłośników jazdy na nartach. To właśnie w tym niewielkim kraju mieści się największy ośrodek narciarski w Pirenejach – Grandvalira. Co warte podkreślenia, odbywały się tam mistrzostwa Europy w skialpinizmie, a zdarzało się nawet, że przez malownicze uliczki andorskich miasteczek przejeżdżali kolarze startujący w Tour de France.

Andora ośrodek narciarski Grandvalira (2018).Andora ośrodek narciarski Grandvalira (2018).
FOT. EAST NEWS

Ośrodek narciarski Grandvalira. W jego skład wchodzi 6 odrębnych stacji narciarskich: Encamp, Canillo, El Tarter, Soldeu, Grau Roig i Pas de la Casa (na zdjęciu).

 

Wśród godnych uwagi atrakcji turystycznych, które warto wymienić, znajdzie się z pewnością Caldea. To największy kompleks termalny w południowej Europie. Ludzie z całego kontynentu przyjeżdżają tu w celach terapeutycznych, aby skorzystać m.in. ze specjalnych punktów inhalacji, pryszniców parowych, kaskad wodnych czy gejzerów.

Andora Caldea SPA (2015).Andora Caldea SPA (2015).
FOT. EAST NEWS

Tak prezentuje się kompleks termalnych basenów leczniczych i rekreacyjnych oraz spa położony w miejscowości les Escaldes. Caldea została zaprojektowana przez francuskiego architekta Jean-Michela Ruolsa.

ESTOŃSKI SERIAL

Jak w każdym szanującym się państwie, także i w Andorze odbywają się rozgrywki ligowe. Powstały one w 1995 roku pod nazwą Lliga andorrana de futbol, a po 4 latach zostały przemianowane na Primera Divisió. Od początku istnienia są zarządzane przez FAF – Andorski Związek Piłki Nożnej. Najbardziej utytułowanym zespołem jest FC Santa Coloma, który po tytuł mistrza sięgnął 13 razy.

Reprezentacja tego kraju pierwsze oficjalne spotkanie rozegrała 13 listopada 1996 roku przeciwko Estonii i wysoko przegrała 1:6. Co ciekawe, z tym rywalem mierzyła się najczęściej w historii, bo 12-krotnie – i za każdym razem musiała uznać jego wyższość. Andora rozgrywała swoje mecze na Estadi Comunal d’Andorra la Vella. Był to jedyny obiekt, który spełniał wymogi UEFA. Od 2014 roku domem tamtejszej drużyny narodowej jest Estadi Nacional d’Andorra.

Andora stadion (2021).Andora stadion (2021).
FOT. PAP

Tak prezentuje się kameralny obiekt w stolicy Andory, na którym domowe mecze rozgrywa reprezentacja tego kraju. Co ciekawe, na tym obiekcie swoje spotkania rozgrywa też kadra Andory w rugby union. Estadi Nacional d'Andorra powstał w latach 2013-2014 w miejsce Camp d’Esports del M.I. Consell General.

 

Reprezentacja Andory nie należy do piłkarskich potęg. Wręcz przeciwnie, to raczej dostarczyciel punktów. Tak było od początku startów tego zespołu w eliminacjach ME czy MŚ. Po raz pierwszy w spotkaniach o stawkę Andorczycy rywalizowali w kwalifikacjach do Euro 2000. Od tamtej pory regularnie występują w kolejnych, ale przeważnie zamykają tabelę. Tylko raz udało im się zająć przedostatnie miejsce – w eliminacjach ME 2020. Na 184 rozegrane spotkania (łącznie z towarzyskimi) Andora wygrała zaledwie 9, 23 razy remisowała i aż 152 przegrała.

 

DWA RAZY NA LEGII

Historia potyczek polsko-andorskich nie jest długa. Dotychczas doszło do zaledwie dwóch konfrontacji – towarzyskiej i o punkty. 2 czerwca 2012 roku kadra Franciszka Smudy zagrała z Andorą na stadionie Legii Warszawa i wygrała wysoko 4:0. Dla Polaków był to ostatni sprawdzian przez Euro 2012.

Skrót meczu

Drugi raz zmierzyliśmy się z drużyną z pirenejskiego księstwa 28 marca 2021 roku – ponownie na obiekcie Legii. Wówczas stawką pojedynku były punkty eliminacji mistrzostw świata 2022. Zespół prowadzony przez Paulo Sousę długo męczył się z niżej notowanym rywalem, ale ostatecznie zwyciężył 3:0.

Skrót meczu

To starcie zapamiętał szczególnie nasz kapitan. Robert Lewandowski zdobył dwie bramki, ale doznał kontuzji wykluczającej go z kolejnego spotkania – z Anglią na Wembley (1:2).

Zamieszanie w polu karnym i kontuzja R. Lewandowskiego

Stawką trzeciej w historii konfrontacji z Andorą, ale pierwszej na jej terenie, również będą punkty kwalifikacji do MŚ. Inny wynik niż zwycięstwo biało-czerwonych będzie sensacją. Ale tego nie bierzemy nawet pod uwagę. Wszyscy liczymy, że po meczu będziemy zakochani w urokliwym księstwie w Pirenejach nie tylko z powodu atrakcji turystycznych i pięknych okoliczności przyrody, ale również ze względu na efektowną grę i triumf polskich piłkarzy. Bo do zakochania wystarczy przecież jeden krok. A tylko tyle pozostanie nam wówczas do udziału w barażach o mundial w Katarze.