Stadion Republikański w Erywaniu.Stadion Republikański w Erywaniu.
KronikiSpór o Górski Karabach
Spór o Górski Karabach
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 15.10.2019
FOT. PAPFOT. PAP

Źle się dzieje, gdy polityka miesza się ze sportem. Niestety, takie sytuacje zdarzały się już w bliższej czy dalszej przeszłości. Nie ominęły też piłki nożnej.

Młodszych czytelników z pewnością może dziwić, dlaczego w eliminacjach Euro 2008 Armenia i Azerbejdżan rozegrały o dwa mecze mniej niż pozostałe zespoły. Powód był oczywiście jeden – polityka. Konflikt pomiędzy oboma krajami ciągnie się od wieków. Kością niezgody stał się Górski Karabach, zamieszkały przez chrześcijańską ludność ormiańską, która zmagała się z najazdami ludów muzułmańskich. W Armenii wyznawcy chrześcijańskiego kościoła ormiańskiego stanowią wedle szacunków blisko 84%, islamiści niecałe 2 procent. W Azerbejdżanie dominującą religią jest właśnie islam. Tak więc nie tylko polityka miała i ma wpływ na napięte relacje tych dwóch krajów.

Konflikt zbrojny pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem dotyczący Górskiego Karabachu - ormiańskiej enklawy na terenie Azerbejdżanu (1992 rok).Konflikt zbrojny pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem dotyczący Górskiego Karabachu - ormiańskiej enklawy na terenie Azerbejdżanu (1992 rok).
FOT. EAST NEWS

Konflikt zbrojny pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem dotyczący Górskiego Karabachu – ormiańskiej enklawy na terenie Azerbejdżanu – nasilił się w czasach upadku ZSRR.

Do pierwszych krwawych starć na terenie Górskiego Karabachu doszło w 1905 roku. Konflikt przybierał na sile w kolejnych latach. Na nowo rozgorzał po upadku ZSRR, kiedy oba państwa stały się niepodległe. Gdy w styczniu 2006 roku odbyło się losowanie grup eliminacyjnych Euro 2008, do „polskiej” grupy A trafiły... Armenia i Azerbejdżan. Od momentu ustalenia kalendarza gier obie federacje nie zdołały uzgodnić lokalizacji rozegrania meczów. Miały się one odbyć 8 i 12 września. Ormianie chcieli rozegrać oba... na swoich obiektach. Azerowie z kolei proponowali tereny neutralne. Kompromisu nie udało się osiągnąć. W związku z tym UEFA wydała specjalne oświadczenie, w którym podjęła decyzję o anulowaniu obu spotkań i nieprzyznaniu zespołom punktów. Jak przyznał później ówczesny prezydent UEFA Michel Platini: „błędem było umieszczenie Armenii i Azerbejdżanu w jednej grupie eliminacji”.

Żołnierze pilnują porządku na ulicach Górskiego Karabachu.Żołnierze pilnują porządku na ulicach Górskiego Karabachu.
FOT. PAP

Pod koniec lat 80. na terenie Górskiego Karabachu zaczęło dochodzić do zamieszek etnicznych. Między grudniem 1987 r. a końcem 1988 r. zginęło 220 osób, a 1154 zostały ranne.

Konflikty pomiędzy państwami stały się przyczynkiem do zmian przy okazji kolejnych losowań. W eliminacjach Euro 2012 UEFA wprowadziła nowe zasady. Toczące ze sobą spory kraje, takie jak Armenia i Azerbejdżan, a także Rosja i Gruzja, nie mogły znaleźć się w tej samej grupie. W późniejszych latach taka sytuacja powtarzała się jeszcze kilkakrotnie, a dotyczyła m.in. Ukrainy i Rosji, Serbii i Kosowa czy Serbii i Albanii.