Paweł Janas 2006Paweł Janas 2006
KronikiSelekcjonerzy w statystyce - Paweł Janas
Selekcjonerzy w statystyce - Paweł Janas
Autor: Rafał Byrski
Data dodania: 4.03.2025
FOT. PAPFOT. PAP

W reprezentacji zagrał 53 mecze i zdobył medal za III miejsce na hiszpańskim mundialu (1982). Z kolei w trakcie prawie 3-letniej kadencji selekcjonera (2003-06) prowadził biało-czerwonych w 51 spotkaniach. W roli szkoleniowca też osiągnął sukces, bo za taki trzeba uznać awans na mistrzostwa świata (2006). Turniej w Niemczech już mu nie wyszedł, a oliwy do ognia w po mundialowym rozrachunku dolało pominięcie w 23-kadrze na MŚ m. in. Jerzego Dudka, Tomasza Kłosa i bohatera eliminacji Tomasza Frankowskiego. Ale tego, że „Janosik” jako pierwszy w historii polskiego futbolu wystąpił na mundialu jako piłkarz, a później selekcjoner biało-czerwonych (później ten wyczyn powtórzył Adam Nawałka, a przed Janasem uczynił to wprawdzie Henryk Kasperczak, ale jako trener Tunezji) nikt mu nie odbierze. 4 marca Paweł Janas świętuje 72. urodziny.    

Janas prowadził reprezentacją w eliminacjach Euro 2004 oraz kwalifikacjach i mundialu 2006. W tych pierwszych przejął kadrę w trakcie rozgrywek, po krótkiej selekcjonerskiej kadencji Zbigniewa Bońka. I „Janosik” był naprawdę blisko występu w ME. O niepowodzeniu zadecydowała dopiero ostatnia kolejka rozgrywek grupowych, w której Łotwa niespodziewanie (a może jednak spodziewanie?) wygrała na wyjeździe ze Szwecją (1:0). Choć biało-czerwoni tego samego dnia pokonali w Budapeszcie Węgry (2:1), to drugie miejsce (premiowane udziałem w barażach) zajęli sensacyjni pogromcy Skandynawów.

W kwalifikacjach do mundialu 2006 Polacy trzymali równy poziom i w nagrodę zakończyli rozgrywki na 2. miejsca w grupie (za faworyzowaną Anglią, a przed Austrią, Walią, Irlandią Północną i Azerbejdżanem).  A to, jak się okazało, wystarczyło do promocji na MŚ w Niemczech bez gry w barażach. Jednak na turnieju rozgrywanym u naszych zachodnich sąsiadów znowu przeżyliśmy rozczarowanie. Największe na inaugurację, gdy biało-czerwoni nie dali rady bardzo przeciętnemu Ekwadorowi (0:2). Później kadra Janasa stoczyła heroiczny bój z Niemcami, ale o porażce z gospodarzami (0:1) zadecydował gol w doliczonym czasie gry. Polacy po tych spotkaniach mogli już pakować walizki, choć na pożegnanie wygrali z Kostaryką (2:1). To był ostatni mecz Janasa jako selekcjonera biało-czerwonych.   

Skrót meczu

► 20 grudnia 2002 roku „Janosik” został oficjalnie nominowany na selekcjonera przez prezesa PZPN Michała Listkiewicza). Ale na debiut musiał poczekać do 12 lutego 2003 roku, gdy nasza drużyna wzięła udział w turnieju towarzyskim w Chorwacji i na inaugurację zremisowała (0:0) z reprezentacją gospodarzy. 

Bilans kadencji Janasa to 31 zwycięstw, 6 remisów i 14 porażek. 19 z tych spotkań to starcia o punkty (10 - w el. MŚ, 3 - w MŚ, 6 - w el. ME), a reszta (czyli 32) - mecze towarzyskie. 

W 2003 roku drużyna narodowa rozegrała aż 15 spotkań, w 2004 - 13, w 2005 - 14, 2006 - 9.   

Najwyższa porażka przydarzyła się w Poznaniu: 1:5 w towarzyskim starciu z Danią (18 sierpnia 2004 roku). Na osłodę, w trakcie meczu kibice na stadionie Lecha dowiedzieli się, że Otylia Jędrzejczak została mistrzynią olimpijską w pływaniu na igrzyskach w Atenach. 

Najwyższa wygrana to 8:0 z Azerbejdżanem (26 marca 2005 roku, el. MŚ) na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. Trzy gole strzelił Tomasz Frankowski, a dwa Marek Saganowski. 

Skrót meczu

W trakcie prawie 3-letnie kadencji Pawła Janasa biało-czerwoni zagrali z reprezentacjami 35 krajów. Najczęściej z Szwecją i USA - po 3 razy. Niestety ze Skandynawami przegraliśmy wszystkie mecze (0:3 i 0:2 w el. ME w 2003 oraz 1:3 w 2004 roku), a ze Stanami Zjednoczonymi tylko raz zremisowaliśmy (1:1 w 2004 roku) i doznaliśmy dwóch porażek (0:1 w 2004 i 0:1 w 2006 roku). 

Z Anglią, Austrią, Azerbejdżanem, Chorwacją, Ekwadorem, Estonią, Irlandią Północną, Litwą, Serbią i Czarnogórą, Walią, Węgrami, Wyspami Owczymi - po 2 razy. A po razie z Albanią, Arabią Saudyjską, Belgią, Białorusią, Danią, Francją, Grecją, Irlandią, Islandią, Izraelem, Kazachstanem, Kolumbią, Kostaryką, Łotwą, Macedonią, Maltą, Meksykiem, Niemcami, San Marino, Słowenią, Włochami. 

29 rywali to kraje z Europy: Albania, Anglia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Chorwacja, Dania, Estonia, Francja, Grecja, Irlandia, Irlandia Północna, Islandia, Izrael, Kazachstan, Litwa, Łotwa, Macedonia, Malta, Niemcy, San Marino, Serbia, Słowenia, Szwecja, Walia, Węgry, Włochy, Wyspy Owcze, 3 z Ameryki Północnej: Kostaryka, Meksyk, Stany Zjednoczone, 2 z Ameryki Południowej: Ekwador, Kolumbia, 1 z Azji: Arabia Saudyjska. 

W czasie pracy „Janosika” z drużyną narodową nasza kadra rozegrała pierwsze oficjalne mecze z Macedonią (3:0, 2003), Kazachstanem (3:0, 2003), Serbią i Czarnogórą (4:3, 2003) i Ekwadorem (3:0, 2005). Najbardziej emocjonujące było starcie w Płocku, w którym kibice zobaczyli aż siedem goli.     

Skrót meczu

89 zawodników w 51 meczach sprawdził Paweł Janas. Najwięcej rozegrali: Kamil Kosowski - 38, Jacek Bąk, Jacek Krzynówek i Maciej Żurawski - po 35, Marcin Baszczyński - 33, Jerzy Dudek - 31, Tomasz Kłos i Grzegorz Rasiak - po 30, Michał Żewłakow i Mirosław Szymkowiak - po 29.  

Danie wg portalu www.hppn.pl 

Zabrakło natomiast tylko jednego trafienia do setki. Biało-czerwoni w trakcie kadencji Janasa strzelili 99 goli, a stracili 54. Najwięcej bramek zdobył Maciej Żurawski - 11. 

Kolejne miejsca: Tomasz Frankowski - 9, Jacek Krzynówek i Grzegorz Rasiak - po 8, Sebastian Mila - 6, Tomasz Kłos i Andrzej Niedzielan - po 5, Kamil Kosowski, Paweł Kryszałowicz (wszystkie w mecz z Wyspami Owczymi) i Euzebiusz Smolarek - po 4, Marek Saganowski i Mirosław Szymkowiak - po 3, Bartosz Bosacki, Ireneusz Jeleń, Marcin Kuźba, Łukasz Sosin, Artur Wichniarek, Piotr Włodarczyk - po 2, Marcin Baszczyński, Jacek Bąk, Jarosław Bieniuk, Paweł Brożek, Marcin Burkhardt, Tomasz Dawidowski, Damian Gorawski, Radosław Kałużny, Bartosz Karwan, Mariusz Kukiełka, Rafał Lasocki, Mariusz Lewandowski, Grzegorz Piechna, Adrian Sikora, Radosław Sobolewski - po 1 i dwie bramki samobójcze: Michalis Kapsis z Grecji i Aftandił Hadżijew z Azerbejdżanu.   

Najpiękniejszym golem wybieramy trafienie Żurawskiego w meczu z Anglią na Stadionie Śląskim w Chorzowie w el. MŚ (8 września 2004 roku). Ten gol to „dzieło sztuki”. Ale na uwagę zasługuje również znakomite podanie Kamila Kosowskiego. 

 

1:1 Gol M. Żurawskiego

43 zawodników zadebiutowało w koszulce z orzełkiem na piersi za kadencji Pawła Janasa. Wszyscy w meczach towarzyskich, a z tego grona najwięcej spotkań w drużynie narodowej rozegrali później: Błaszczykowski - 109, Boruc i Dudka - po 65, Fabiański - 57, Paweł Brożek i Mila - po 38, Sobolewski - 32, Jeleń - 29, Jop - 27.  

Debiutanci w kadrze Pawła Janasa

Jarosław Bieniuk, Mirosław Sznaucner, Rafał Lasocki, Adam Majewski, Jacek Kowalczyk, Michał Stasiak, Łukasz Madej, Marcin Burkhardt, Tomasz Mazurkiewicz, Sebastian Mila (2003, Macedonia), Tomasz Jarzębowski, Mariusz Jop (2003, Belgia), Maciej Nalepa (2003, Kazachstan), Radosław Sobolewski (2003, Estonia), Damian Gorawski (2003, Włochy), Marcin Adamski, Piotr Piechniak, Patryk Rachwał, Tomasz Kuszczak, Marcin Radzewicz, Ireneusz Jeleń, Adrian Sikora (2003, Malta), Marcin Nowacki (2004, Wyspy Owcze), Artur Boruc (2004, Irlandia), Mariusz Mowlik, Dariusz Dudka, Maciej Scherfchen, Michał Goliński, Wahan Geworgjan (2004, Stany Zjednoczone), Dariusz Żuraw (2005, Białoruś), Przemysław Kaźmierczak, Paweł Brożek, Bartosz Ślusarski, Konrad Gołoś, Piotr Giza (2005, Meksyk), Sebastian Przyrowski (2005, Serbia i Czarnogóra), Marcin Kaczmarek (2005, Islandia), Grzegorz Piechna (2005, Estonia), Łukasz Fabiański, Łukasz Sosin, Jakub Błaszczykowski (2006, Arabia Saudyjska), Grzegorz Bonin, Seweryn Gancarczyk (2006, Litwa). 

Dla Majewskiego, Mazurkiewicza, Nowackiego, Mowlika, Geworgjana (zaledwie minutowy występ), Piechny, Żurawia i Bonina były to jedyne mecze w reprezentacji Polski.  

Premierowe gole w debiucie strzelili: Lasocki, Sobolewski, Sikora, Paweł Brożek, Piechna i Sosin.  

ZOBACZ WSZYSTKIE GOLE KADRY ZA SELEKCJONERSKIEJ KADENCJI PAWŁA JANASA 

 

1:1 Pierwszy gol P. Brożka w reprezentacji