5382 dni – dokładnie tyle trwała reprezentacyjna przygoda Grzegorza Krychowiaka, który notując na swoim koncie równe sto występów w narodowych barwach, zapracował na zaszczytne miejsce w czołówce klasyfikacji wybitnych kadrowiczów. Przez blisko 15 lat swoją obecnością w najważniejszej drużynie w kraju, dodawał jej nie tylko wartości sportowej, ale także – ze względu na swoją barwną osobowość – niepowtarzalnego kolorytu. A jak prezentuje się jego kariera w koszulce z orłem na piersi w ujęciu statystycznym?
► Równa setka występów w drużynie narodowej aktualnie plasuje Grzegorza Krychowiaka (ex aequo z Grzegorzem Latą) na piątej pozycji Klubu Wybitnego Reprezentanta. Biorąc pod uwagę stan na początek października 2024 roku, więcej spotkań od „Krychy” w biało-czerwonych barwach rozegrali Robert Lewandowski (154), Jakub Błaszczykowski (109), Kamil Glik (103) i Michał Żewłakow (102).
► Nie można powiedzieć, że niespełna 19-letni pomocnik do drużyny narodowej „wszedł z drzwiami”. Szansę debiutu w pierwszej reprezentacji Krychowiakowi dał jeszcze Leo Beenhakker. Podczas zimowego zgrupowania w Turcji, 14 grudnia 2008 roku Holender wpuścił go na murawę w 56. minucie spotkania z Serbią (1:0). Związany z francuskim Girondins Bordeaux piłkarz, zmienił wówczas Antoniego Łukasiewicza. Na kolejny występ w kadrze „Krycha” musiał poczekać jednak ponad dwa lata!
► Kiedy już doczekał się drugiego występu w kadrze, nie mógł być z niego zadowolony. 9 lutego 2011 roku, tym razem w Portugalii, budowana z myślą o Euro 2012 kadra mierzyła się towarzysko z Norwegią. Wygrała 1:0 po trafieniu Roberta Lewandowskiego, ale Franciszek Smuda Krychowiaka posłał w bój… w 89. minucie. Po zmianie Rafała Murawskiego, licząc również doliczony przez sędziego czas, spędził na boisku dokładnie 351 sekund. Był to jego najkrótszy występ w drużynie narodowej.
► Jeśli już o selekcjonerach mowa, to wliczając Beenhakkera i Smudę, pod wodzą których Krychowiak rozegrał po jednym spotkaniu, pomocnik współpracował w kadrze w sumie z ośmioma szkoleniowcami. Poza wspomnianą dwójką byli to: Waldemar Fornalik (13 meczów), Adam Nawałka (39), Jerzy Brzęczek (21), Paulo Sousa (11), Czesław Michniewicz (12) i Fernando Santos (2).
► Największe sukcesy w drużynie narodowej Krychowiak odnosił za kadencji Nawałki, z którym dotarł do ćwierćfinału Euro 2016 i zagrał w fazie grupowej mistrzostw świata 2018. To właśnie na mundialu w Rosji zawodnik West Bromwich Albion zdobył jedną z pięciu bramek dla reprezentacji Polski. W przegranym spotkaniu z Senegalem 1:2.
► Wśród reprezentacyjnych goli Grzegorza Krychowiaka, poza tym w meczu przeciwko ekipie z Afryki, możemy wymienić również trafienia: z Gruzją (4:0 na wyjeździe w el. Euro 2016), Irlandią (2:1 u siebie w el. Euro 2016), Izraelem (2:1 na wyjeździe w el. Euro 2020) i Albanią (4:1 u siebie w el. MŚ 2022).
► Łączny bilans pomocnika w narodowych barwach jest zdecydowanie korzystny. Z nim w składzie reprezentacja Polski zwyciężyła 48 razy, zremisowała 26 spotkań i poniosła 26 porażek.
► Ze stu występów w kadrze Krychowiak 94 razy rozpoczynał spotkania w wyjściowej „11”, a tylko sześciokrotnie wchodził na boisko z ławki.
► „Krycha” ma na swoim koncie występy na czterech wielkich turniejach mistrzowskich. Pięć spotkań rozegrał na Euro 2016, trzy podczas mistrzostw świata 2018, dwa na Euro 2020 i cztery na mundialu 2022. Najbardziej pamiętnym momentem z tych 14 meczów był bez wątpienia decydujący rzut karny w serii jedenastek w starciu ze Szwajcarią, który dał Polsce awans do ćwierćfinału francuskich mistrzostw Europy.
► Na sto meczów w koszulce z orłem na piersi Grzegorza Krychowiaka, składa się rywalizacja z 52 przeciwnikami. Najwięcej występów – po 4 – zaliczył przeciwko: Anglii, Holandii, Irlandii, Niemcom i Szkocji. Trzy razy mierzył się z: Albanią, Litwą, Portugalią, Słowenią, Ukrainą i Włochami. Po dwa mecze rozegrał z: Andorą, Armenią, Austrią, Chile, Czarnogórą, Danią, Finlandią, Gibraltarem, Gruzją, Islandią, Izraelem, Łotwą, Macedonią Płn., Mołdawią, Rumunią, San Marino, Serbią, Słowacją, Szwajcarią, Szwecją, Urugwajem i Walią. Na liście „jednorazowych” przeciwników znajdziemy z kolei: Arabię Saudyjską, Argentynę, Belgię, Bośnię i Hercegowinę, Czechy, Francję, Irlandię Płn., Japonię, Kazachstan, Kolumbię, Meksyk, Nigerię, Norwegię, Rosję, RPA, Senegal, Węgry i Wyspy Owcze.
► Co oczywiste, mało realne jest, żeby podczas stu występów piłkarz ani razu nie złamał przepisów na tyle, żeby nie zostać napomnianym przez sędziego. Podczas całej reprezentacyjnej kariery „Kycha” zobaczył w sumie 21 żółtych i jedną czerwoną kartkę. Wykluczenie przydarzyło mu się w bardzo niefortunnym momencie, podczas pierwszego meczu Euro 2020 ze Słowacją, przegranego ostatecznie 1:2.