Radosław Majewski (2005/2022)Radosław Majewski (2005/2022)
KronikiRadosław Majewski
Radosław Majewski
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 15.12.2023
2005/2022 / FOT. 400MM/CYFRASPORT2005/2022 / FOT. 400MM/CYFRASPORT

„Tę pszczółkę, którą tu widzicie, zowią Mają” – śpiewał przed laty nieodżałowanej pamięci Zbigniew Wodecki w utworze do popularnej bajki dla dzieci. Co może ona mieć wspólnego z piłkarzem Radosławem Majewskim? Otóż 9-krotnego reprezentanta Polski koledzy z boiska określali przydomkiem „Maja”, a on sam był niezwykle pracowitym zawodnikiem, podobnie jak bajkowa pszczółka. Grał w kilku czołowych klubach ekstraklasy, dobre wspomnienia pozostawił po sobie w Anglii (Nottingham Forrest). I choć kariery piłkarskiej jeszcze nie zakończył, to tę reprezentacyjną już dawno ma za sobą.

 

DEBIUT

Do najważniejszej drużyny w kraju został powołany jeszcze jako gracz Groclinu Dyskobolii Grodzisk Wlkp., za czasów selekcjonerskiej kadencji Leo Beenhakkera. Reprezentacja Polski kończyła wówczas piłkarski rok na zgrupowaniu w Turcji. Zespół złożony był z zawodników występujących na co dzień w polskiej ekstraklasie. Szansę debiutu w koszulce z orzełkiem Majewski otrzymał w dniu 21. urodzin – 15 grudnia 2007 roku. Towarzyskie spotkanie z Bośnią i Hercegowiną (1:0) rozegrano na stadionie World of Wonders Futbol Sahalarımız w Kundu. Skromne zwycięstwo zapewnił biało-czerwonym Michał Goliński. „Maja” wszedł na plac gry w 69. minucie. Obok niego na boisku mogliśmy zobaczyć jeszcze m.in. Mariusza Pawełka, Adama Kokoszkę, Piotra Kuklisa czy Tomasza Zahorskiego.

 

OSTATNI MECZ

Reprezentacyjnej kariery jednak nie zrobił, choć na pewno miał na nią papiery. 9 meczów to jak na piłkarza tej klasy zdecydowanie za mało. Co ciekawe, ani razu nie rozegrał on całego spotkania w drużynie narodowej. Ze wspomnianej dziewiątki tylko jedno starcie toczyło się o stawkę. Właśnie to, które okazało się potem ostatnim dla zawodnika reprezentującego wtedy barwy Nottingham Forrest. 22 marca 2013 roku „Maja” wybiegł na murawę od początku meczu z Ukrainą (1:3) w eliminacjach mistrzostw świata 2014, które rozegrano na Stadionie Narodowym w Warszawie. W składzie drużyny Waldemara Fornalika na tę potyczkę znaleźli się m.in. Artur Boruc, Łukasz Piszczek, Daniel Łukasik i Robert Lewandowski. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Majewski jako reprezentant Polski przegrał dwa spotkania – oba z Ukrainą (0:1 – w sierpniu 2008 roku, po którym z powodów dyscyplinarnych został zawieszony w prawach reprezentanta wraz z dwójką kolegów).

 

PO KARIERZE

Kariera piłkarska nie trwa wiecznie, dlatego Majewski zaczął już wcześniej myśleć o tym, co będzie robił po jej zakończeniu. W 2021 roku otworzył wraz z małżonką restaurację w rodzinnym Pruszkowie. Ten pomysł zrodził się w jego głowie jeszcze w czasach gry w angielskiej Championship.

Radosław Majewski (2022)

Mam zerowe doświadczenie restauratorskie, zajmuję się organizowaniem eventów. A pomysł pojawił się w 2011-2012 roku, kiedy jeszcze grałem w Anglii. Tam narzekaliśmy na jedzenie i pomyśleliśmy z żoną, że fajnie byłoby mieć coś swojego. Chodziło też o to, żeby mieć takie łagodne przejście z kariery piłkarskiej na emeryturę.

Radosław Majewski
sport.se.pl z 15 lipca 2022 r.

To nie jedyne zajęcie popularnego „Mai”. Podczas mistrzostw świata w Katarze pełnił rolę telewizyjnego eksperta w studiu TVP. Wykorzystał w ten sposób przerwę w rozgrywkach ligowych. W 2020 roku Majewski został zawodnikiem Wieczystej Kraków, klubu występującego wówczas w okręgówce. W ciągu 2 lat zespół ten awansował do 3. ligi, co było udziałem m.in. byłego reprezentanta Polski. Z Wieczystą „Maja” rozstał się z końcem czerwca 2023 r. Byłemu reprezentantowi Polski coraz częściej dokuczały kontuzje. O zakończeniu gry w krakowskim klubie przesądziło zerwanie więzadeł krzyżowych.

 

SUKCESY

► Puchar Polski z Groclinem Dyskobolią Grodzisk Wlkp. (2007)
► Puchar Ekstraklasy z Groclinem Dyskobolią Grodzisk Wlkp. (2007, 2008)
► Superpuchar Polski z Lechem Poznań (2016)
► Odkrycie Roku tygodnika „Piłka Nożna” (2007)