Był jednym z najlepszych piłkarzy grających na pozycji stopera w Polsce, a także podporą defensywy Widzewa Łódź, Legii Warszawa i AJ Auxerre. Ale kariera Pawła Janasa nie ograniczała się tylko do roli zawodnika. Boiskowe doświadczenie przeniósł potem na ławkę trenerską, gdzie również nie brakowało mu sukcesów. Jako pierwszy wprowadził polski klub do elitarnej Ligi Mistrzów. Zapisał się także na kartach historii reprezentacji narodowej. Jako pierwszy pojechał z biało-czerwonymi na mistrzostwa świata najpierw jako zawodnik (1982), a później trener (2006).
Na młodego obrońcę o słusznej posturze i długich kręconych włosach występującego w Widzewie Łódź zwrócił uwagę Kazimierz Górski. Trener Tysiąclecia postanowił sprawdzić utalentowanego zawodnika w drużynie narodowej. Okazję do debiutu Janas otrzymał w towarzyskim spotkaniu z Argentyną (1:2), które rozegrano 24 marca 1976 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie. „Janosik” wszedł na boisko na ostatni kwadrans. W tym meczu zadebiutował też klubowy kolega Janasa – Zbigniew Boniek. Na murawie pojawili się jeszcze m.in. Kazimierz Kmiecik, Henryk Wawrowski, Jan Benigier i Stanisław Burzyński.
W ekipie na igrzyska w Montrealu zabrakło dla niego miejsca. Etatowym kadrowiczem stał się od połowy 1977 roku. Po przenosinach do Legii Warszawa w przerwie zimowej sezonu 1977/78 zyskał miano jednego z najlepszych defensorów w kraju. W reprezentacji kolejne szanse pokazania się dostawał od Ryszarda Kuleszy i Antoniego Piechniczka. Ten ostatni zabrał go na mistrzostwa świata w Hiszpanii, podczas których wystąpił we wszystkich 7 meczach przez 90 minut. Po mundialu odszedł do AJ Auxerre. Od tego czasu w drużynie narodowej nie wiodło mu się już tak dobrze. Rozegrał w niej raptem 6 spotkań. Reprezentacyjną karierę zakończył towarzyskim starciem ze Szwajcarią (1:1), które odbyło się 27 marca 1984 roku na stadionie Hardturm w Zurychu. Janas wszedł na boisko tuż po przerwie. Był to jego 53. mecz w koszulce z orzełkiem (jego dorobek bramkowy to 1 gol). W biało-czerwonych barwach wystąpili m.in. Krzysztof Warzycha, Jan Jałocha, Włodzimierz Ciołek i Mirosław Okoński.
„Janosik” zawiesił buty na kołku w 1988 roku – jako zawodnik Legii, do której wrócił z Francji. W tymże klubie rozpoczęła się jego trenerska kariera – najpierw w roli asystenta. W kolejnych latach taką samą funkcję sprawował w reprezentacji Polski do lat 21 oraz kadrze olimpijskiej. Po powrocie do Legii z początku pomagał Januszowi Wójcikowi, a po jego odejściu samodzielnie poprowadził Wojskowych. Janas sięgnął z klubem z Warszawy po mistrzostwo i awansował do Ligi Mistrzów. Z Legią rozstał się na dobre w 1996 roku, aby objąć fotel selekcjonera kadry do lat 21. Po zakończeniu współpracy z młodzieżówką w 1999 roku osiadł we Wronkach. W Amice pracował jako menedżer i wiceprezes ds. sportowych, a potem jako trener. Pod koniec 2002 roku został mianowany selekcjonerem reprezentacji Polski. Na Euro 2004 nie zdołał awansować, ale na MŚ 2006 już tak. Przygoda z kadrą zakończyła się po nieudanym niemieckim mundialu.
Janas powrócił do pracy po rocznej przerwie. Prowadził jeszcze takie kluby, jak GKS Bełchatów (dwukrotnie), Widzew Łódź, Polonię Warszawa, Lechię Gdańsk i Bytovię Bytów. W międzyczasie był także dyrektorem sportowym i wiceprezesem zarządu Korony Kielce (2007-08) oraz wiceprezesem pionu sportowego w Polonii Warszawa (2010). W 2018 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę.
► 3. miejsce na mistrzostwach świata w Hiszpanii (1982)
► Udział w mistrzostwach świata w Niemczech jako trener (2006)
► Ćwierćfinał Ligi Mistrzów z Legią Warszawa jako trener (1995)
► Mistrz Polski z Legią Warszawa jako trener (1994, 1995)
► Puchar Polski z Legią Warszawa jako piłkarz (1980, 1981) i jako trener (1994, 1995)
► Superpuchar Polski z Legią Warszawa jako trener (1994)
► Wicemistrz Polski z Widzewem Łódź jako piłkarz (1977)
► Trener Roku w plebiscycie tygodnika „Piłka Nożna” (1994, 1995, 2004, 2005)
► Najlepszy piłkarz zagraniczny ligi francuskiej z AJ Auxerre (1986)