R – jak rodzina. Niezwykle ważna w życiu piłkarza. Wielokrotnie podkreślał rolę swojej babci Felicji i wujka Jerzego, którzy od dzieciństwa zastępowali jemu i jego bratu rodziców. Dzięki temu Błaszczykowski mógł poradzić sobie z traumatycznymi doświadczeniami i w przyszłości sam założyć szczęśliwą rodzinę. W czerwcu 2010 roku wziął ślub z Agatą Gołaszewską. Para ma trójkę dzieci: Oliwię (ur. 2011), Lenę (ur. 2014) i Fabiana (ur. 2019).
S – jak Szwajcaria. Ten rywal zajmuje szczególne miejsce w piłkarskim CV pomocnika reprezentacji Polski. 25 czerwca 2016 roku właśnie z Helwetami biało-czerwoni walczyli o awans do najlepszej ósemki Euro we Francji. W Saint-Étienne padł remis 1:1, a wynik otworzył właśnie Jakub Błaszczykowski. Później między innymi on bezbłędnie wykonał rzut karny i ostatecznie to zespół Adama Nawaki mógł cieszyć się z awansu.
T – jak Truskolasy. Ta niewielka śląska wieś zyskała rozgłos za sprawą dwóch wybitnych piłkarzy, którzy reprezentowali Polskę, a urodzili się właśnie w tym miejscu. I nie jest zaskoczeniem, że pierwszym z nich był Jerzy Brzęczek, a drugim Jakub Błaszczykowski. Ten wielokrotnie podkreślał skąd pochodzi i nie zapomniał o lokalnej społeczności. M.in. wspierał budowę wielofunkcyjnego boiska dla dzieci przy miejscowej szkole podstawowej, które udało się otworzyć jesienią 2021 roku.
U – jak urazy. Te prześladowały piłkarza przez całą karierę. Oczywiście można uznać, że taki to zawód, ale trzeba przyznać, że Błaszczykowskiego przez kilkanaście lat kariery doświadczały wyjątkowo dotkliwie. To właśnie przez problemy ze zdrowiem stracił mistrzostwa świata 2006, Euro 2008 i większość mundialu 2018.
W – jak Wujek. Jerzy Brzęczek. Dla chłopca marzącego o wielkiej karierze piłkarza przykład bliskiej osoby, która osiągnęła sukces, jest z pewnością dużym wsparciem. Jednak przez całe sportowe życie Błaszczykowski również musiał mierzyć się z porównaniami ze srebrnym medalistą olimpijskim z Barcelony. Sytuacja zrobiła się jeszcze bardziej problematyczna w momencie objęcia przez Brzęczka funkcji selekcjonera. Powołania do kadry od wujka były wykorzystywane przez osoby nieprzychylne obu panom do niekoniecznie konstruktywnej krytyki.
Z – jak zakończenie kariery. Jakub Błaszczykowski długo walczył ze zdrowiem i marzył o powrocie na boisko. Udało mu się to, ale już nigdy nie wrócił na najwyższy poziom. Z drużyną narodową pożegnał się symbolicznym występem, we wspomnianym już meczu z Niemcami. Karierę oficjalnie zakończył 5 sierpnia 2023 roku na stadionie Wisły, przed pierwszoligowym spotkaniem krakowian ze Stalą Rzeszów.