Michał i Marcin Żewłakow 1998/2019Michał i Marcin Żewłakow 1998/2019
KronikiMichał i Marcin Żewłakowowie
Michał i Marcin Żewłakowowie
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 22.04.2023
1998/2019 / FOT. PAP/EAST NEWS1998/2019 / FOT. PAP/EAST NEWS

Gdy byli młodzi, często ich mylono. Wyglądali bowiem jak dwie krople wody, co w przypadku bliźniaków nie jest niczym nadzwyczajnym. Z wiekiem nie było już problemów z rozróżnieniem, który z panów to Michał, a który Marcin. Obecnie różnice są już znaczące – co zresztą widać na zdjęciu. Kariera każdego z braci potoczyła się inaczej, choć do pewnego momentu grywali wspólnie w tych samych klubach, ale na innych pozycjach. Różnie wyglądały ich reprezentacyjne losy. Obrońca Michał został jedną z legend kadry, zaś napastnik Marcin miał w niej tylko przysłowiowe pięć minut.

 

DEBIUT

W koszulce z orzełkiem na piersi bliźniacy debiutowali w różnym czasie. Michał dostał szansę pokazania się od Janusza Wójcika w towarzyskim Turnieju Czterech Narodów w Bangkoku. Był 19 czerwca 1999 roku. Tego dnia Polska zmierzyła się z Nową Zelandią (0:0, k. 5-4) na Rajamangala National Stadium. „Żewłak” grał od początku, a z boiska zszedł kwadrans przed końcem. U jego boku wystąpili m.in. Grzegorz Tomala, Maciej Terlecki i Jacek Chańko.

Marcin na debiut w kadrze musiał jeszcze poczekać. Tym, który zdecydowanie na niego postawił (i na Michała także), był Jerzy Engel, który znał braci z czasów pracy w Polonii Warszawa. Młodszy z bliźniaków o pięć minut wystąpił po raz pierwszy w reprezentacji w towarzyskim spotkaniu z Francją (0:1), które odbyło się 23 lutego 2000 roku na Stade de France w Saint-Denis na przedmieściach Paryża. Zagrał 57 minut. Na boisku pojawili się jeszcze m.in. Jerzy Dudek, Tomasz Wałdoch i Piotr Reiss.

 

OSTATNI MECZ

Ten, który debiutował w kadrze jako drugi, pierwszy zakończył z nią przygodę. Po raz ostatni Marcin założył koszulkę z orzełkiem 29 maja 2004 roku w towarzyskim spotkaniu z Grecją (1:0) na stadionie Pogoni w Szczecinie. Wszedł wtedy na drugą połowę. Obok niego na boisku pojawili się m.in. jego brat Michał, Arkadiusz Radomski czy Sebastian Mila. Bilans Marcina Żewłakowa w reprezentacji zamknął się na 25 meczach i 5 golach. Tego najważniejszego strzelił podczas MŚ w 2002 roku – ze Stanami Zjednoczonymi (3:1).

Znacznie okazalej prezentuje się dorobek Michała Żewłakowa. Obrońca i kapitan reprezentacji Polski rozegrał w niej 102 spotkania (zdobył 3 bramki). Wtedy był to najlepszy wynik w historii naszej kadry (w 2010 roku „Żewłak” pobił rekord należący do Grzegorza Laty, rozgrywając 101. mecz w drużynie narodowej). Po raz ostatni reprezentacyjny trykot założył – podobnie jak brat – w towarzyskiej konfrontacji z Grecją (0:0). Miało to miejsce 29 marca 2011 roku na Stádio Geórgios Karaïskákis w Pireusie. W kadrze pojawili się m.in. Grzegorz Sandomierski, Łukasz Piszczek i Adrian Mierzejewski.

 

PO KARIERZE

Obaj bracia kariery piłkarskie kończyli w Polsce w 2013 roku – Michał w Legii Warszawa, Marcin w Koronie Kielce. Pierwszy z nich po zawieszeniu butów na kołku rozpoczął pracę w klubie z Łazienkowskiej 3 jako dyrektor sportowy. Drugi także trafił do Legii i zajmował się skautingiem – najpierw sam wyszukiwał zawodników do klubu, a następnie został szefem działu. W 2017 roku bracia Żewłakowowie odeszli ze stołecznej drużyny. Michał znalazł zatrudnienie w Zagłębiu Lubin jako dyrektor sportowy, a w 2020 roku tę samą funkcję objął w Motorze Lublin. W tym samym roku został zatrudniony jako ekspert telewizji Canal+ Sport. Marcin miał już doświadczenie w tej roli, gdyż jeszcze jako piłkarz udzielał się w studio TVP przy okazji Euro 2012. W kolejnych latach pojawiał się na antenie tej stacji także w roli współkomentatora. Dodatkowo w 2020 roku był pełnomocnikiem zarządu Bruk-Betu Termaliki Nieciecza ds. sportowych.

 

SUKCESY

► Udział w mistrzostwach świata w Korei Płd. i Japonii (2002) – Michał i Marcin, mistrzostwach świata w Niemczech (2006) – Michał, oraz mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii (2008) – Michał
► Mistrz Polski z Legią Warszawa (2013) – Michał
► Puchar Polski z Legią Warszawa (2012, 2013) – Michał
► Mistrz Belgii z RSC Anderlecht (2004, 2006) – Michał
► Mistrz Grecji z Olympiakosem Pireus (2007, 2008, 2009) – Michał
► Puchar Grecji z Olympiakosem Pireus (2008, 2009) – Michał
► Superpuchar Grecji z Olympiakosem Pireus (2007) – Michał 
► Mistrz Cypru z APOEL-em Nikozja (2009) – Marcin