Piotr Zieliński po zdobyciu premierowej bramki w seniorskiej reprezentacji Polski w meczu z Danią 3:2 (14.08.2013).Piotr Zieliński po zdobyciu premierowej bramki w seniorskiej reprezentacji Polski w meczu z Danią 3:2 (14.08.2013).
Kroniki20 maja 1994
20 maja 1994
Autor: Piotr Kuczkowski
Data dodania: 20.05.2024
FOT. CYFRASPORTFOT. CYFRASPORT

Etatowy reprezentant Polski, kluczowy zawodnik jednej z czołowych ekip Serie A oraz jak wszystko na to wskazuje już niebawem bohater jednego z najgłośniejszych transferów we włoskim futbolu. Od kilku lat w kręgu zainteresowań topowych klubów w Europie, już latem ma związać się z nowym mistrzem Italii z Mediolanu. Zawodowy przełom dla Piotra Zielińskiego związany z przenosinami do Interu, ma nastąpić w roku okrągłych, 30. urodzin podpory drugiej linii reprezentacji Polski. W tym czasie także z kadrą czeka niebawem wielkie wyzwanie występ na mistrzostwach Europy w Niemczech.

Słoneczna Italia od lat 80. ubiegłego wieku jest dla piłkarzy znad Wisły czymś w rodzaju Ziemi Obiecanej. Szlaki z ziemi polskiej do włoskiej przecierali Zbigniew BoniekWładysław Żmuda. W latach 90. z powodzeniem rywalizował tam m.in. Marek Koźmiński. Największe zainteresowanie włoskich klubów polskimi piłkarzami przypadło jednak już na XXI wiek. Choć tylko nielicznym udało się podążyć śladami byłego prezesa PZPN i odegrać ważną rolę w jednym z czołowych klubów Serie A. Wśród nich jest Zieliński, choć na swoją pozycję we włoskim futbolu musiał solidnie zapracować.

KROK PO KROKU

Utalentowany pomocnik podążył inną drogą niż wielu rodaków, którzy do Włoch trafili już z „wyrobionym” nazwiskiem. Czy na polskich boiskach, czy w innych europejskich ligach. Tak w Serie A pojawili się chociażby Kamil KosowskiArtur Boruc, czy później Jakub Błaszczykowski, Wojciech SzczęsnyArkadiusz Milik. Znad Wisły do Italii przeprowadzili się z kolei m.in. Karol Linetty i Krzysztof Piątek. Historia Zielińskiego jest inna. Piłkarz, który był reprezentantem kraju w różnych kategoriach wiekowych, szybko został dostrzeżony przez fachowców. Jako trzynastolatek z rodzinnych Ząbkowic Śląskich przeniósł się do Lubina, gdzie grał w młodzieżowych drużynach Zagłębia. Po czterech latach na Dolnym Śląsku nastąpił przełom i akademię Miedziowych zamienił na Udinese Calcio. To tam krok po kroku musiał rzetelnie pracować na kolejne szanse.

Piotr Zieliński podczas meczu reprezentacji do lat 19 Polska-Malta (11.10.2012).Piotr Zieliński podczas meczu reprezentacji do lat 19 Polska-Malta (11.10.2012).
FOT. CYFRASPORT

Piotr Zieliński po zdobyciu bramki w meczu eliminacji mistrzostw Europy do lat 19 Polska – Malta (11.10.2012 roku). Dokładnie rok później pomocnik będzie miał już na koncie sześć występów w pierwszej reprezentacji.

PIERWSZE SUKCESY

Na debiut we włoskiej ekstraklasie czekał ponad rok. W tym czasie trenował i grał w drużynie do lat 19. Wielki dzień nadszedł 2 grudnia 2012 roku w meczu przed własną publicznością z Cagliari. Na boisku spędził... minutę, ale i tak zapamięta ją do końca życia. Tym bardziej, że zmienił samego Antonio di Natale. Jego zespół wygrał 4:1. Jeśli ktoś spodziewał się, że jego kariera w pierwszej drużynie gwałtownie przyspieszy, mógł być rozczarowany. Kolejne miesiące to w dalszym ciągu systematyczne udowadnianie swojej wartości i przydatności dla drużyny. 13 spotkań znów obejrzał z ławki rezerwowych lub trybun. A kiedy ponownie pojawił się na boisku, były to kolejne epizody. Z Catanią trzy minuty, z Chievo jedna. Przełom nastąpił w wyjazdowym spotkaniu z Parmą. Młody Polak zaczął w wyjściowej jedenastce i był jednym z autorów wysokiej wygranej.

Piotr Zieliński podczas meczu Serie A Parma - Udinese 0:3 (14.04.2013).Piotr Zieliński podczas meczu Serie A Parma - Udinese 0:3 (14.04.2013).
FOT. PAP

Pierwszy dłuższy występ w Serie A zaowocował dwiema asystami. Piotr Zieliński był jednym z bohaterów wygranego 3:0 wyjazdowego meczu z Parmą (14.04.2013 roku). Na zdjęciu w walce o piłkę z pomocnikiem gospodarzy Jaime Valdésem.

Być może to sprawiło, że w końcówce sezonu regularnie pojawiał się w składzie drużyny. Z sześciu kolejnych spotkań, wystąpił w pięciu. Za każdym razem dostawał od trenera więcej niż kilkanaście minut, choć ani razu nie rozegrał całego meczu. Gra w klubie nie mogła ujść uwadze selekcjonera. Waldemar Fornalik dał Zielińskiemu szansę debiutu w pierwszej reprezentacji w towarzyskim meczu z Liechtensteinem. Później na boisku pomocnik pojawił się też w spotkaniu z Mołdawiąeliminacjach mundialu w Brazylii. Kolejny występ (przeciwko Danii w Gdańsku) przyniósł z kolei pierwsze trafienie dla drużyny narodowej.

3:2 Debiutancki gol w kadrze P. Zielińskiego

Występy w kadrze nie przełożyły się na jego pozycję w klubie. Sezon 2013/14 to wciąż rola rezerwowego. W całych rozgrywkach na murawie spędził tylko 127 minut w 10 spotkaniach. To nie zadowalało zawodnika, który miał reprezentacyjne ambicje, a nowy selekcjoner Adam Nawałka w tej sytuacji pomijał go w powołaniach. Najlepszym rozwiązaniem okazało się wypożyczenie. Przez dwa lata regularnie występował w Empoli, w którym z czasem stał się podstawowym zawodnikiem. 

Piotr Zieliński zdobywa pierwszą bramkę w Serie A w meczu Empoli - Genoa 2:0 (24.10.2015).Piotr Zieliński zdobywa pierwszą bramkę w Serie A w meczu Empoli - Genoa 2:0 (24.10.2015).
FOT. PAP

Kolejny ważny moment w karierze Piotra Zielińskiego. W czwartym sezonie w Serie A zdobywa premierową bramkę. Ustala wynik meczu Empoli – Genoa na 2:0 (24.10.2015).

PRZYSPIESZENIE

Zielińskiego musiała cieszyć nie tylko coraz lepsza sytuacja klubowa, ale też kolejne powołania. Występował głównie w meczach towarzyskich. Dostał też szansę w eliminacyjnym meczu z Gibraltarem. Selekcjoner zabrał go na Euro 2016, ale we Francji zaliczył tylko trzy kwadranse w spotkaniu z Ukrainą. Rewolucja w jego karierze nastąpiła po mistrzostwach Europy. Po dwóch latach wypożyczenia nie wrócił do Udine. Przeniósł się na południe, gdzie związał się pięcioletnim kontraktem z Napoli. Klub z Neapolu miał za niego zapłacić ok. 14 mln euro. Od tego czasu o polskim pomocniku było coraz głośniej. I choć pozycja na boisku sprawia, że nie miał tak spektakularnych statystyk jak jego były klubowy kolega Arkadiusz Milik, od samego początku był ważnym ogniwem ekipy z Kampanii. Zarówno w lidze, jak i europejskich pucharach. 

Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński w barwach Napoli.Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński w barwach Napoli.
FOT. EAST NEWS

Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński – od sierpnia 2016 roku polski duet stanowił o sile Napoli.

CZEKAJĄC NA PRZYSZŁOŚĆ

W reprezentacji trudno obecnie wyobrazić sobie środek pola bez Piotra Zielińskiego. W koszulce z orłem na piersi ma już 88 występów, w tym udziały w dwóch Euro i dwóch mundialach. Dotychczas dla drużyny narodowej zdobył jedenaście bramek (wszystkie można obejrzeć TUTAJ), trafiając m.in. w meczu z Arabią Saudyjską (wygranym 2:0) na katarskich mistrzostwach świata. Niebawem (o ile leczony w ostatnim czasie uraz łydki na to pozwoli) z drużyną narodową czeka go kolejny wielki turniej – mistrzostwa Europy w Niemczech. Rewolucja szykuje się także w jego karierze klubowej. Po tym jak przed rokiem z Napoli wywalczył – pierwsze od 33 lat mistrzostwo kraju klubu spod Wezuwiusza – ostatecznie zdecydował się nie przedłużać wygasającego latem br. kontraktu. Jak wszystko na to wskazuje – już niebawem dołączy do ekipy nowego czempiona Italii – Interu Mediolan.

ZOBACZ GOLE I ASYSTY PIOTRA ZIELIŃSKIEGO W REPREZENTACJI