Zajęcia piłkarskie dla dziewczyn

Jak wyglądają zajęcia piłkarskie dla dziewczyn i jak je znaleźć?

Twoja córka marzy o grze w piłkę nożną, a ty zastanawiasz się, jak pomóc jej zrealizować to marzenie? Z tego  artykułu dowiesz się, jak wyglądają zajęcia piłkarskie dla dziewczyn oraz gdzie je znaleźć. Razem z Jagodą Weiss, koordynatorką piłki kobiecej w Wielkopolskim Związku Piłki Nożnej, podpowiemy, w jaki sposób odnaleźć najlepszy klub dla swojego dziecka i jak powinny wyglądać treningi, które będą nie tylko efektywne, ale i pełne radości. Dowiesz się też, na co zwrócić uwagę, żeby twoja córka mogła bezpiecznie i z entuzjazmem rozwijać swoją sportową pasję. 

Drużyna Dziewczyn!

Najlepsze miejsce dla córki można z łatwością odnaleźć na stronie www.druzynadziewczyn.pl, gdzie znajduje się specjalna mapa z zaznaczonymi lokalizacjami drużyn piłkarskich dla dziewczyn. Aby znaleźć klub dla swojej córki, zawsze można też zapytać znajomych trenerów czy rodziców, których dzieci już uczestniczą w takich zajęciach.    Na stronie www.druzynadziewczyn.pl znajduje się również lista osób odpowiedzialnych za piłkę kobiecą w twoim województwie. Jeśli nie znajdziesz na mapie klubu w swojej okolicy, to zadzwoń do lokalnego koordynatora, który z przyjemnością pomoże znaleźć twoją wymarzoną drużynę.    –Niestety, wiele klubów ma braki w promocji – mówi Jagoda Weiss. – Często brak im adresów mailowych czy numerów kontaktowych. Kluby chłopięce mają łatwiej, bo są większe i bardziej rozpoznawalne, ale warto pamiętać, że dziewczynki mogą trenować z chłopcami. Dzięki temu poprawiają siłę, szybkość, czas reakcji oraz umiejętności techniczne takie jak drybling. Dobrym pomysłem jest zabranie córki na kilka treningów, żeby zobaczyła, czy to jej odpowiada – opowiada. 

Trening piłkarski dla dziewczyn – jak on wygląda?

Trenerzy często wyrażają zaskoczenie niezwykłym zaangażowaniem dziewczynek w treningi, podkreślając, że gdy podejmują się one jakiegoś zadania, wkładają w nie całe swoje serce i wysiłek, często na 200%. Z drugiej strony, trenerzy również zauważają, że nie spodziewali się, jak istotne dla dziewczynek są aspekty społeczne związane z treningami. Z moich rozmów z trenerami wynika, że dziewczynki mają inne podejście społeczne do gry niż chłopcy. Dla dziewczynek ważne jest, czy ich koleżanki przyjdą na zajęcia i jakie podejście ma trener. Zwracają uwagę na to, czy podczas turnieju będą mogły porównać się z innymi dziewczynami i czy mają identyczne koszulki czy bidony. Oczywiście, lubią rywalizację, ale także cenią sobie piłkarskie zabawy w grupach – opowiada Jagoda Weiss.   Ważne jest więc, aby trenerzy mówili o piłce kobiecej, podkreślali, że dziewczyny mogą grać w piłkę, ucząc się pracy w grupie i rozwiązywania konfliktów. Dziewczyny są też  bardziej otwarte na rozmowy i bardziej dbają o relacje – jeśli koleżanka upadnie, pobiegną sprawdzić, czy wszystko w porządku, nawet jeśli mają okazję strzelić gola. Trenerzy często są zaskoczeni, jak duży nacisk trzeba kłaść na aspekty społeczne i emocjonalne. Dzięki temu dziewczynki są bardzo zaangażowane i otwarte, co sprawia, że praca z nimi jest niezwykle satysfakcjonująca. 

Pamiętaj o wsparciu swojej córki

Trenerzy zauważają, że rodzice są skłonni rezygnować z innych zajęć, aby ich córki mogły grać w piłkę nożną. Podczas gdy chłopcy często pytają, czy mają szansę zostać profesjonalnymi piłkarzami, dziewczynki bardziej interesują się aspektami społecznymi – chcą nawiązywać nowe przyjaźnie i wolą trenować razem z koleżankami. Rodzice, widząc, jak dużo radości sprawia ich córkom gra w piłkę, stają się bardziej otwarci na ten sport. To właśnie dzięki temu rodzice i opiekunowie dowiadują się, że piłka nożna to coś fajnego, co może stać się ważną częścią życia ich córki.    – Na turniejach widać, jak bardzo rodzice są pod wrażeniem radości, jaką ich dzieci czerpią z gry. Kiedy rodzic dostrzeże, że sport daje dziecku frajdę i wsparcie grupy, chętniej zapisze córkę do klubu. Warto też, aby rodzice zdawali sobie sprawę z potencjalnej ścieżki rozwoju – od kadr wojewódzkich po kluby seniorskie. Przygoda z piłką nożną może trwać wiele lat i dostarczać radości zarówno w wieku 10, 20, 30, jak i 40 lat – podsumowuje Jagoda Weiss. 

Czas na działanie

„Dziewczyny do piłki”, Mama Cup czy Babskie Granie – to niektóre z projektów Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej promujące piłkę nożną wśród dziewczyn i kobiet. „Dziewczyny do piłki” jest autorskim programem skierowanym do konkretnych szkół, aby pokazać rosnące zainteresowanie piłką nożną wśród dziewczyn i ich rodziców. Uczestniczą w nim uczennice szkół, które zgłosiły się do programu, a zajęcia trwają przez cały rok szkolny. Ważne jest, aby w okolicy był klub, do którego dziewczyny będą mogły trafić po zakończeniu zajęć.    – Turniej Mama Cup jest pokazaniem tego, że mamy potrafią bawić się na boisku, mogą wyjść ze swojej strefy komfortu i przekonać się też, jakie emocje towarzyszą ich córkom podczas grania w piłkę nożną. Mieliśmy taki przypadek, że mamy, które poznały się na Mama Cup, zaczęły razem trenować i w klubie powstała drużyna kobieca. Dzieci oczywiście kibicują mamom i często jest tak, że dziecko cieszy się tak bardzo z bramki zdobytej przez mamę, tak jakby to ono samo trafiło do siatki. Dzięki takim turniejom rodzice na pewno inaczej patrzą później na swoje dzieci i doceniają, jak  ciężko pracują na treningach – mówi Jagoda Weiss.   Teraz, gdy twoja córka przyjdzie i powie: „Mamo, tato! Chcę grać w piłkę nożną.”, wiesz już, co robić! Mamy nadzieję, że te na praktyczne porady i sprawdzone wskazówki, pomogą ci wspierać młodą piłkarkę w drodze na boisko. 

druzyna dziewczyn