Kobieca piłka nożna na całym świecie zyskuje coraz więcej fanów. Obecnie możemy nie tylko oglądać zawodniczki na boiskach czy w transmisjach telewizyjnych. Stają się one również bohaterkami produkcji filmowych oraz książek. Mało tego! Książki często piszą też same piłkarki!
Niezwykle unikatową publikacją, opisującą de facto historię polskiej piłki w kobiecym wydaniu jest wydana przez Polski Związek Piłki Nożnej książka „Piłkarki. Urodzone, by grać”. Opowiada ona wyjątkowe historie kobiet, które od zera, często mimo wielu przeciwności losu, tworzyły futbol kobiecy w Polsce i dzięki którym dziś dyscyplina ta jest jedną z najszybciej rozwijających się w naszym kraju. W książce znajdziemy artykuły o takich legendach, jak: Maria Makowska, Marta Otrębska, Anna Żelazko, Anna Gawrońska czy Ewa Pajor. Jeśli jeszcze nie zapoznaliście się z tą publikacją, koniecznie to nadróbcie! Tym bardziej, że „Piłkarki. Urodzone, by grać” można pobrać z Internetu za darmo w wersji PDF.
Poza granicami Polski na wydanie książki często decydują się same zawodniczki. Jednym z lepszych przykładów jest tu „Jedno życie” od legendy kobiecego futbolu w USA, ale i na całym świecie, Megan Rapinoe. To dwukrotna mistrzyni świata, mistrzyni olimpijska, a także zdobywczyni Złotej Piłki w 2019 roku. Rapinoe zasłynęła jednak również walką o równouprawnienie kobiet w sporcie. W swojej książce dokładnie opisuje, jak wygląda jej życie na boisku, ale i poza nim. Megan Rapinoe pokazuje też przebytą przez siebie drogę, pełną humoru, radości i człowieczeństwa. Stawia przy tym czytelnikom ważne pytanie: „Masz jedno życie. Co z nim zrobisz?”
Warto również wspomnieć o książkach reprezentantek Anglii: Beth Mead oraz Leah Williamson. W obu przypadkach wszystkie publikacje wydane są jednak w języku angielskim. Książki Williamson, napisane wspólnie z Jordanem Gloverem, skierowane są do najmłodszych i zawierają ilustracje. Stworzona przez Angielkę wspólnie z Suzanne Wrack książka „You have the power” opisuje natomiast historie z życia piłkarki i zawiera mnóstwo rad dla młodych adeptek futbolu, by te znalazły swoją siłę i realizowały marzenia.
Książek dla dzieci o piłce kobiecej mamy również sporo na rynku polskim. Jedną z nich jest „Zuzia gra w piłkę nożną” autorstwa Liane Schneider i Evy Wenzel-Bürger. Książka opowiada historię dziewczynki, która odkąd dołączyła do drużyny piłkarskiej, nie opuściła ani jednego treningu, a obecnie szykuje się do pierwszego meczu o punkty. Przeszkadza jej jednak w tym choroba. Czy Zuzi uda się wyzdrowieć na czas, by podbić stadiony? Tego dowiemy się z lektury.
Historię innej małej piłkarki poznamy z książki „Basia i piłka nożna” Marianny Oklejak i Zofii Staneckiej. To publikacja o miłości do sportu, która czasami prowadzi do rodzinnych nieporozumień. Książka udowadnia, że warto dawać sobie drugą szansę i uczy, że gra zespołowa to podstawa.
Marzenia o byciu piłkarką ma też Mina, bohaterka książki Kitty Crowther „Poka i Mina. Piłka nożna”. To właśnie Poka zapisuje Minę do klubu, kupuje potrzebny sprzęt i najlepsze buty. Jak się jednak okazuje „turbokorki” nie wystarczają do spełnienia marzenia, a droga do tego nie jest kolorowa. Mimo wszystko Mina nie zamierza się poddawać i dzielnie dąży do realizacji swojego celu.
Piłkarki na ekranie
W nawiązaniu do książki „Piłkarki. Urodzone, by grać” należy wspomnieć o filmie o podobnym tytule. „Urodzone, by grać” to stworzony przy współpracy z PZPN godzinny film dokumentalny, który na przykładzie kilku czołowych piłkarek polskiej Ekstraligi pokazuje ogrom pracy, wyrzeczeń, uporu i pasji, jaką musiały się wykazać, aby dojść na szczyt. Co ciekawe, autorzy filmu Zuzanna Walczak oraz Zbigniew Górniak odwiedzili nawet domy rodzinne swoich bohaterek, by przekonać się, jak zmieniało się podejście rodziców do pasji ich córek. Film można obejrzeć na stronie TVP 3 Opole.
„Copa 71” to film, który szybko zdobył uznanie widzów na całym świecie. Opowiada o pierwszym piłkarskim turnieju zespołów kobiecych zorganizowanym w 1971 roku w Meksyku, który został zapomniany i wymazany z kart historii. Zawody zostały rozegrane w blasku fleszy i z udziałem sponsorów, a zawodniczki traktowane były jak gwiazdy rocka. Film odkrywa przed nami bogactwo archiwalnych materiałów dotyczących turnieju, nazywanego Pucharem Świata Kobiet, w którym wzięły udział zespoły z Argentyny, Meksyku, Danii, Włoch, Anglii i Francji. Mecze na słynnym stadionie Azteca zgromadziły 100 000 widzów, co do tej pory było nieosiągalne na zawodach sportów kobiecych. Dzięki „Copa 71” poznajemy bohaterki tamtych meczów, które do tej pory nie miały okazji do podzielenia się wspomnieniami z szeroką publicznością. Zdradzają, co działo się na boisku i poza nim, opowiadają, jak pomimo dyskryminacji spełniły swoje marzenia na oczach całego świata.
„Pod presją: Piłkarki USA na mistrzostwach świata” to miniserial opowiadający o zawodniczkach i trenerach reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Produkcja przedstawia od kulis najbardziej utytułowaną drużynę w historii kobiecego futbolu. Widzowie zobaczą presję, euforię, radości i wyzwania, jakich doświadczają światowej klasy piłkarki, starając się zdobyć trzeci z rzędu tytuł mistrzyń globu.
Ważną produkcją jest również „Step by step”, czyli miniserial o piłkarkach Arsenalu, Vivianne Miedemie i Beth Mead. Kamery towarzyszą im podczas walki o powrót do zdrowia po kontuzji ACL, a więc zerwania więzadła krzyżowego. To świetna propozycja dla każdej piłkarki, która uświadomi, że droga do powrotu na boisku jest może długa, ale na pewno warta walki.
Walkę o spełnienie piłkarskich marzeń zobaczymy też w filmie „Podkręć jak Beckham”. Opowiada on historię młodej Hinduski, która razem z rodzicami i starszą siostrą przeprowadziła się do Anglii. Największa pasją Jess, bo takie imię nosi główna bohaterka, jest piłka nożna. Zainteresowanie to, a zarazem marzenie o byciu profesjonalną piłkarką jak jej idol David Beckham, nie idzie jednak w parze z oczekiwaniami rodziców. Według nich głównymi celami córki powinny być nauka hinduskiej kuchni i poślubienie miłego hinduskiego chłopca. Mimo wszystko Jess wstępuje do żeńskiej drużyny, a co dzieje się dalej… dowiecie się po seansie!
My bardzo mocno zachęcamy Was do czytania książek i oglądania filmów oraz seriali poświęconych kobiecej piłce nożnej. To nie tylko fantastyczna rozrywka, ale i ogromna motywacja do dalszej pracy i walki o realizację swoich marzeń!